Zamknij

Paweł Adamowicz dźgnięty nożem na scenie WOŚP. "Stan prezydenta Gdańska jest poważny" [NAGRANIA WIDEO]

Redakcja
13.01.2019 20:23
atak na adomowicza gdańsk
fot. RadioZET

Uzbrojony w nóż mężczyzna wtargnął na scenę na Targu Węglowym w Gdańsku tuż przed światełkiem do nieba i ugodził Pawła Adamowicza. Stan prezydenta Gdańska jest poważny. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku został przerwany.

Do ataku doszło kilka minut przed godziną 20. Prezydent Adamowicz został zaatakowany tuż po przemówieniu. Według nieoficjalnych informacji został ugodzony w okolice serca. Po reanimacji prezydent został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie jest operowany. Radio Gdańsk podało nieoficjalnie, że prezydent jest w stanie krytycznym. 

- Doszło do niewytłumaczalnego barbarzyństwa. Nie znajduję słów, by to opisać. Chciałbym powiedzieć, że wolontariusze WOŚP oraz rodzina Pawła Adamowicza nie są sami. Jak każdy Polak, jestem niezwykle wzburzony i poruszony, nie mieści mi się w głowie akt tak brutalny - powiedział w rozmowie z TVN24 szef MSWiA Joachim Brudziński.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki o ataku na Adamowicza. "Godny najwyższego potępienia" - czytaj na RadioZET.pl

Napastnik krzyczał: "PO mnie torturowała. Dlatego zginął Adamowicz"

Mężczyzna, który zaatakował prezydenta Adamowicza został obezwładniony. Napastnik to 27-letni mieszkaniec Gdańska. Miał przy sobie plakietkę z napisem Media. W komendzie w Gdańsku trwa jego przesłuchanie - ustalił reporter Radia ZET. Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, asp. Karina Kamińska, mężczyzna był w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu.

Z nagrania udostępnionego przez portal gdansk.pl wynika, że napastnik krzyczał ze sceny: „Nazywam się Stefan. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz”.

W sieci pojawiają się nagrania świadków ataku na prezydenta. Na jednym z nich widać moment reanimacji Adamowicza.

Owsiak: "Jesteśmy z panem!"

Po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oświadczenie w sprawie wydał Jerzy Owsiak. - W tym kraju tak się zakręciliśmy od tych trzech lat, że nie możemy nawet uszanować takiego dnia jak Finał WOŚP. Nie róbcie tego. Nie można walczyć przemocą. Weźcie to sobie do serca, zwłaszcza w takim dniu! Robimy kupę dobra. Miliard złotych przed chwilą pękł. Bądźmy Polakami, którzy się kochają, którzy nie mają w sobie agresji. Nie dzielmy się. Nie idźcie w tamtą stronę. Nie idźcie w stronę ludzi, którzy mają w sobie focha. Jest jedna Polska. Idźcie tam, gdzie są pozytywne emocje. Nie dzielmy się, niech nas nikt nigdy nie podzieli! Jesteśmy z Panem [P. Abramowiczem], niech się Pan trzyma!" - mówił Jurek Owsiak po wejściu na antenę TTV. 

Więcej informacji wkrótce.

RadioZET.pl/PAP/MB/MK