Autostrada A2 będzie za darmo. Zapadła decyzja

Redakcja
01.02.2019 09:41
Autostrada A2 będzie za darmo. Zapadła decyzja
fot. Damian KLAMKA/East News

Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią będzie darmowa. „Nie zamierzamy pobierać opłat” – zapewnił wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mikołaj Wild odpowiadał w Sejmie na pytanie Cezarego Grabarczyka (PO) o to, „kiedy ten odcinek zostanie objęty opłatami”. „Kiedy cała autostrada będzie autostradą płatną?” – pytał poseł.

– Mam dobrą wiadomość dla mieszkańców Warszawy i Łodzi, i osób, które w przyszłości będą podróżować do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie zamierzamy pobierać opłat za odcinek między Warszawą i Łodzią – powiedział Wild.

Jak dodał, duży ruch między Warszawą a Łodzią jest dobry z punktu widzenia polskiej gospodarki. „Traktujemy to jako inwestycję, odbieramy ją w podatkach, w CIT. Odbieramy tę różnicę, korzystając z rozwoju naszej gospodarki” – podał sekretarz stanu w MI.

Autostrada A2 będzie za darmo

Wild odniósł się także do opłat na innych odcinkach autostrad, gdzie opłaty pobierane są przez państwo (A2 ze Strykowa do Konina oraz A4 z Katowic do Wrocławia). „Opłaty są utrzymywane na poziomie, który nie ograniczy mobilności Polaków” – powiedział.

Pod koniec grudnia 2018 roku ruszyły przetargi na projekty przebudowy autostrady A2 z Warszawy do Łodzi. Autostrada zostanie poszerzona o dodatkowe pasy ruchu. Jak podawała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, „docelowo A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po 4 pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek (od węzła Pruszków do węzła Łódź Północ) będzie posiadał 2 jezdnie po 3 pasy ruchu”.

Koszt prac przygotowawczych jest szacowany na około 7 mln zł. Jak podano, łączny koszt rozbudowy A2 o jeden pas może wynieść ok. 600 mln zł.

Zobacz także

GDDKiA zakłada, że prace przygotowawcze na obu odcinkach rozpoczną się niezwłocznie i będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Natomiast na samą realizację przewiduje się okres nawet do 3 lat, z uwagi na planowane prace bez zamykania odcinka dla ruchu.

Jak zapowiadał niedawno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, „zgodnie z obecnie obowiązującym harmonogramem poszerzona autostrada powinna zostać oddana do użytku w roku 2024 lub w 2025”. 

RadioZET.pl/PAP/DG