Zamknij

Oficjalnie: Decyzją prezydenta 1 marca awanse na stopnie generalskie i admiralskie

Redakcja
21.02.2018 11:29
Andrzej Duda i wojsko
fot. PAP

1 marca — zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy podjętą na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka — zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP.

Według informacji PAP kandydatury przedstawione przez ministra obrony narodowej po wcześniejszych konsultacjach między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zostały zaakceptowane przez zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Informacje potwierdzili przedstawiciele BBN.

— Minister obrony narodowej przedstawił 14 kandydatów na nominacje generalskie; są to w większości oficerowie pełniący stanowiska dowódcze — powiedział w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

Jak poinformował na środowym briefingu prasowym, „szef MON przedstawił 14 kandydatów na nominacje generalskie”. Dodał, że „w większości są to oficerowie pełniący stanowiska dowódcze”.

— Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 1 marca br. zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP — napisano w komunikacie BBN.

Nazwiska awansowanych oficerów zostaną podane do wiadomości publicznej po zakończeniu formalnej procedury mianowania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Mariusz Błaszczak objął stanowisko ministra obrony 9 stycznia, zastępując Antoniego Macierewicza. Wcześniej między ośrodkiem prezydenckim a MON zarysowały się rozbieżności w poglądach na przyszły system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Obie instytucje zgadzały się np. w kwestii przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, różnice dotyczyły m.in. prerogatyw prezydenta, ale i samej struktury dowódczej. Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada 2017 r. 

Zagłosuj

Popierasz decyzję o dymisji Antoniego Macierewicza z funkcji szef MON?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/pap/maal