Zamknij

Awaria i paraliż na dworcu Poznań Główny już usunięta. Wznowiono ruch pociągów

26.11.2019 09:09
Poznań Główny
fot. Poznań Główny/Wikimedia.Commons

Około godziny 9 został wznowiony ruch pociągów przez stację Poznań Główny. W nocy z poniedziałku na wtorek wystąpiła tam usterka systemu sterowania ruchem, co spowodowało nawet kilkugodzinne opóźnienia pociągów. 

Rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec poinformował, że usterkę udało się usunąć; od godz. 8.45 stopniowo była przywracana praca komputerowego systemu sterowania pociągami. „Od 9 ruch pociągów odbywa się przez stację Poznań Główny. Składy wracają na swoje stałe trasy. Odwołana zostaje komunikacja zastępcza. W najbliższych godzinach sytuacja będzie się stabilizować” – podał.

Zmiany w komunikacji pociągów przejeżdżających przez poznański węzeł kolejowy wprowadzono po stwierdzeniu po godz. 2 w nocy z poniedziałku na wtorek usterki systemu sterowania ruchem. Wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Niektóre pociągi dalekobieżne były kierowane drogą okrężną przez Poznań Franowo, regionalne kończyły bieg na stacjach Poznań Starołęka, Poznań Wschód, Poznań Górczyn, Kiekrz, Luboń koło Poznania.

Obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa i wzajemne honorowanie biletów komunikacji miejskiej. Informacje o aktualnej sytuacji były podawane na peronach i w pociągach.

Jak przypomina poznańska „Gazeta Wyborcza”, ruchem pociągów w Poznaniu kieruje „elektroniczny system sterowania ruchem z jednym w pełni skomputeryzowanym centrum na stacji Poznań Główny. Gdy dochodzi do awarii systemu, pracownicy nie są w stanie pokierować pociągami, które znalazły się na poznańskim węźle. Ruch musi być wstrzymany, bo nie działają m.in. semafory”. 

RadioZET.pl/PAP/poznan.wyborcza.pl