Zamknij

Wadliwa instalacja gazowa mogła zabić wszystkich mieszkańców. Ewakuowano 61 osób

Redakcja
26.02.2018 17:05
Straż pożarna
fot. PAP

Naprawiono rozszczelnienie w sieci gazowniczej, które było przyczyną zebrania się gazu w piwnicy jednej z kamienic  w centrum Starogardu Gd. (Pomorskie). 61 osób, które zostały ewakuowane po wykryciu wycieku, może wrócić do mieszkań i miejsc pracy.

Jak poinformowała mł. kpt. Karina Stankowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim gazownicy zlokalizowali miejsce uszkodzenia instalacji.

Wypełnij PIT z Fundacją Radia ZET - ściągnij darmowy program

Gaz wykryto w piwnicy jednej z kamienic stojących przy starogardzkim rynku, czyli w samym centrum miasta. Gaz wyczuli mieszkańcy, a jego wysokie stężenie potwierdziły urządzenia strażaków przybyłych na miejsce.

Zdecydowano o ewakuacji mieszkańców kilku kamienic stojących przy rynku, który ma kształt kwadratu.

— Chodzi o mieszkańców wszystkich kamienic, które tworzą jedną z czterech pierzei — powiedziała Stankowska, dodając, że było to 61 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

O gazie gromadzącym się w piwnicy jednej z kamienic stojących przy starogardzkim rynku strażacy zostali poinformowani w poniedziałek wczesnym popołudniem. Urządzenia potwierdziły wysokie stężenie gazu. Ewakuowano mieszkańców i pracowników sklepów oraz biur mieszczących się w kilku kamienicach stojących przy starogardzkim rynku
W sumie było to 61 osób. Schroniły się one m.in. w autobusie podstawionym przez miejskie centrum zarządzania kryzysowego a także w otwieranym pneumatycznie, wyposażonym w nagrzewnicę namiocie, który straż zdecydowała się rozłożyć. W okolicach rynku wstrzymano ruch, a patrole policji i straży miejskiej pilnowały, by nikt niepowołany nie wszedł do kamienic, z których ewakuowano ludzi.

RadioZET.pl/pap/maal