Zamknij

Awaria "Czajki" w prokuraturze. Szef KPRM: Wojsko zbuduje most pontonowy

Magdalena Barszczak
01.09.2020 13:00
awaria oczyszczalni "Czajka"
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Awaria w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. W sobotę doszło do awarii rury przesyłowej. - Nie mamy wyjścia, oddajemy sprawę do prokuratury - oznajmił we wtorek Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef KPRM Michał Dworczyk oznajmił, że wojsko zbuduje most pontonowy.

Awaria rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" nastąpiła w sobotę. W efekcie prowadzony jest tam awaryjny zrzut ścieków do Wisły. To kolejna awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do tej oczyszczalni; poprzednia miała miejsce rok temu. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał po spotkaniu sztabu kryzysowego, że wojsko zbuduje most pontonowy. "Przekazana zostanie dokumentacja i elementy rurociągu z 2019 r., do dyspozycji będą też eksperci; koszty musi ponieść miasto" - dodał szef KPRM.

W związku z awarią skierowano do prokuratury wniosek związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - powiedział we wtorek na specjalnej konferencji prasowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że sytuacja jest trudna, "cierpi cała Polska".

Zobacz także

Awaria "Czajki" w prokuraturze

"Wniosek do prokuratury związany jest z niedopełnieniem obowiązków pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, które skutkuje znaczącym pogorszeniem stanu wód, stanu Wisły, co ma zdecydowany wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie. A dodatkowo ma niszczący wpływ również na środowisko naturalne" - powiedział Gróbarczyk, który zapowiedział oddanie do prokuratury sprawy awarii rurociągu oczyszczalni Czajka.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział, że nie ma innego wyjścia. "Musimy sprawę oddać do prokuratury, tak aby zbadała, kto i z jakiego powodu zawinił i generalnie co było, co jest przyczyną tej awarii i tego stanu" - mówił.

Przekazał, że w maju Wody Polskie skierowały m.in. do prezydenta zapytanie w sprawie bezpieczeństwa instalacji. "Otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź, że instalacja jest bezpieczna i może być wykorzystana do realizacji odprowadzania ścieków. Wobec tej sytuacji, z którą mamy do czynienia, po prostu okłamano nas, czy też powiedziano nie do końca prawdę. Tym bardziej, że nasze możliwości kontroli tej instalacji były mocno ograniczone, w związku z tym sprawę oddajemy do prokuratury, aby zbadała przyczyny tego nieszczęścia" - powiedział.

Zobacz także

Szef MON: Wojsko gotowe do postawienia mostu. O 12 posiedzenie zespołu kryzysowego

Szef MON Mariusz Błaszczak pytany we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy żołnierze, tak jak przed rokiem, będą budowali tymczasowy most, by ścieki można było przepompować na drugą stronę rzeki, odparł: "Wojsko Polskie jest gotowe do zbudowania takiego mostu".

Mamy do czynienia z nieodpowiedzialną władzą w mieście Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski jest człowiekiem, który jak widać przedkładał sprawy związane z jego kampanią wyborczą ponad obowiązki prezydenta miasta; ponad dbanie o to, aby miasto funkcjonowało w sposób dobry

- ocenił Błaszczak.

Minister stwierdził, że w wyniku awarii mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną, bo tym właśnie jest zrzut ścieków do Wisły. Szczególnie - jak dodał - dla osób mieszkających na północ od stolicy. "Rząd, jako odpowiedzialny rząd, oczywiście nie zostawi tej sprawy tak sobie" - zaznaczył.

Błaszczak przypomniał, że Trzaskowski zwrócił się do rządu o pomoc i we wtorek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się posiedzenie zespołu kryzysowego. "Będę na nim obecny i tam rozważymy najlepsze rozwiązania, które służą bezpieczeństwu mieszkańców terenów położonych na północ od Warszawy" - powiedział szef MON.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że premier zdecydował o udzieleniu pomocy stolicy. We wtorek szef KPRM podał we wpisie na Twitterze, że spotkanie rozpocznie się tego dnia o godz.12.00.

W poniedziałek do rządu o pomoc w likwidacji skutków awarii, m.in. udostępnienie mostu pontonowego do podtrzymywania alternatywnego rurociągu do oczyszczalni, zwrócił się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po raz kolejny podkreślił, że "absolutnym priorytetem jest zatrzymanie wycieku ścieków do Wisły". "W związku z tym zwróciłem się do pana premiera i do rządu o to, żeby wykorzystać te nasze doświadczenie sprzed zeszłego roku i o udostępnienie mostu pontonowego, żeby jak najszybciej zatamować tymczasowo wyciek ścieków, tak jak rok temu, mostem pontonowym, a my będziemy pracowali nad tym rozwiązaniem dotyczącym przesyłu ścieków tymi rurami stalowymi pod Wisłą" - poinformował.

Zobacz także

Awaria "Czajki". RCB: Unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle

W poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed korzystaniem z wody w Wiśle. Alert RCB został wydany - jak przekazano - w związku z awarią oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie.

Wiadomość z alertem zamieszczono na stronie RCB oraz rozesłano SMS-ami. Otrzymali ją odbiorcy z Warszawy, Płocka i powiatów warszawskiego zachodniego, legionowskiego, nowodworskiego, płońskiego, sochaczewskiego i płockiego z województwa mazowieckiego oraz Włocławka i powiatów włocławskiego i lipnowskiego z województwa kujawsko-pomorskiego.

"Uwaga! Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie używaj do mycia wody z rzeki" - brzmi rozesłana wiadomość.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP