Azari o relacjach Polska-Izrael. "Wszystko wróciło do normy”

Redakcja
10.02.2019 11:36
Azari o relacjach Polska-Izrael. "Wszystko wróciło do normy”
fot. RadioZET

- Formalnie wszystko wróciło do normy, jeśli chodzi o relacje między Polską a Izraelem - mówiła w Radiu ZET Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W rozmowie z Łukaszem Konarskim dodała jednak, że ubiegłoroczny konflikt wokół ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej pozostawił ślad w relacjach między narodami polskim i żydowskim.

- Czy coś zostało w głowach ludzi w wyniku wybuchu tego konfliktu? Myślę że zostało, dlatego trzeba pracować i zrobić tak, żeby relacje między ludźmi wróciły do normy -podkreśliła ambasador Azari.

Zobacz także

Pytana, jak to zmienić, odpowiada, że należy rozmawiać, spotykać się i przygotowywać wspólne programy. Przypomniała obszary, w którym mimo konfliktu wokół ustawy o IPN, była dobra współpraca. – W ciągu pierwszych miesięcy tego kryzysu, kiedy było swego rodzaju zamrożenie aktywności, to w kulturze czy ekonomii wszystko funkcjonowało dobrze. Druga ciekawa rzecz – cały czas rośnie turystyka w obie strony – przyznała w Radiu ZET ambasador Izraela w Polsce.

"Nie ma formalnej współpracy Izraela z Polską przy tworzeniu Muzeum Getta Warszawskiego"

Muzeum Getta Warszawskiego, które decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego powstało w lutym 2018 roku, ma mieć swoją siedzibę w budynkach dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów między ulicami Sienną a Śliską. Ambasador Izraela w Polsce pytana o to, jakie to będzie muzeum, odpowiada, że nie wie, co powinno być tam pokazane.

Zobacz także

- Chyba życie getta i mam nadzieję, że będzie to prawdziwa narracja. Znam trochę dyrektora tego muzeum, wiem, że dobierają sobie ludzi i jest wśród nich historyk izraelski - powiedziała Azari. Podkreśliła, że powołanie tej placówki spotkało się z negatywną reakcją w samym Izraelu, ale nie chce brać udziału w tym sporze.

Odnośnie słów wicepremiera Piotra Glińskiego, że "ta instytucja ma mówić o wzajemnej miłości dwóch narodów, które spędziły na polskiej ziemi 800 lat”, przypomniała, że istnieje już takie muzeum – POLIN.

Zobacz także

- Nie wiem, czy czasy getta to było tyle miłości, tam było bardzo dużo śmierci – zauważa ambasador Izraela w Polsce. Dodała, że proces powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN był skomplikowany, ale od samego początku była to międzynarodowa formuła.

- Jeśli chodzi o nowe muzeum, to dopiero początek procesu, dlatego myślę, że za wcześnie, żeby o tym rozmawiać - mówiła w Radiu ZET Anna Azari.

RadioZET/JZ