Szydło: Nie ma dyskusji o zmianach w rządzie

21.04.2017 12:06

Nie ma w tej chwili dyskusji o zmianach w polskim rządzie - oświadczyła podczas piątkowej konferencji prasowej premier Beata Szydło. Poruszono również m.in. temat dymisji szefa podkomisji smoleńskiej, a także kwestie podatkowe i relacje polsko-amerykańskie

Szydło fot. East News
Zagłosuj

Czy wg Ciebie Beata Szydło sprawdza się na stanowisku premiera?

Szefowa rządu podczas piątkowego briefingu odpowiadała na pytania przedstawicieli mediów dotyczące aktualnych problemów politycznych i gospodarczych.

Wyraźna deklaracja

Szydło przyznała, że nie przewiduje na tę chwilę żadnych roszad personalnych w swoim gabinecie. Tak zareagowała na sugestie dziennikarzy na temat ewentualnych zmian w rządzie w kontekście zapowiadanego przez PO wniosku o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza

- O jakichkolwiek zmianach w rządzie, czy rekonstrukcjach rządu się nie opowiada, tylko się je przeprowadza. Bardzo wyraźnie podkreślam, że nie ma w tej chwili dyskusji o zmianach w polskim rządzie - odparła premier Szydło.

Skomentowała też inicjatywę Platformy Obywatelskiej: - Opozycja, składając wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej, pokazuje, że nie ma pomysłu na siebie - mówiła.

Odcięcie się od dymisji Berczyńskiego

Szefowa rządu pytana o dymisję Wacława Berczyńskiego - szefa podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej - odpowiedziała, że nie wpływa na decyzje kadrowe poszczególnych ministrów, bo to należy do ich kompetencji.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- To są decyzje, które podejmuje minister obrony narodowej, ponieważ podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej działa pod egidą MON - podkreśliła.

Brak zastrzeżeń ws. KRS

Premier odniosła się także do czwartkowej wypowiedzi szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej. Według niej, prezydent Andrzej Duda uważa, że Krajowa Rada Sądownictwa wymaga naprawdę "głębokiej" reformy, zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwości, ale "ma wątpliwości do jednego z elementów, czyli propozycji wygaszania mandatów członków obecnej KRS".

- Nie mam zastrzeżeń do tego projektu i nie uważam, że powinny być tam wprowadzone zmiany. Jest to projekt, który jest przez rząd akceptowany - oznajmiła Szydło.

Jednocześnie zaznaczyła, że "w tej chwili toczą się nad nim prace, więc zawsze w czasie prac parlamentarnych, w czasie dyskusji jakieś propozycje mogą się pojawić". - Ja na tym etapie nie mam żadnych zastrzeżeń do tego projektu - tłumaczyła.

Stawki podatkowe bez zmian

Beata Szydło indagowana była również w temacie ewentualnych obniżek stawek podatków.

- Jeżeli jakiekolwiek zmiany w podatkach następują, to następują z nowym rokiem kalendarzowym, więc mogę powiedzieć, że 2017 r. pozostają na tym samym poziomie, który był w 2016 - powiedziała. Przypomniała, że rząd zdecydował już o obniżeniu stawki podatku CIT dla małych firm z 19 do 15 proc.

- Pozostałe propozycje, które są przygotowywane, nad którymi pracujemy, będziemy przedstawiać w momencie, kiedy zostaną one zaakceptowane i przyjęte przez rząd. Mogę powiedzieć, że w tej chwili trwają prace nad różnego rodzaju rozwiązaniami, które będą korzystne dla przedsiębiorców - dodała Szydło.

Chcemy intensywnych relacji

- Chcemy, aby relacje pomiędzy USA a Polską były jak najbliższe, jak najbardziej intensywne - zadeklarowała Szydło, odnosząc się do zaplanowanego na piątek spotkania z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Paulem Ryanem.

Szefowa rządu pytana przez dziennikarzy, jakie tematy będą poruszane podczas tego spotkania odpowiedziała: - Tych tematów będzie zapewne dużo, zarówno dotyczących gospodarki, jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem - wskazała.

- Będę rozmawiać o naszej współpracy, o przyszłych relacjach i o tym co jest również bardzo ważne z punktu widzenia Polski, czyli o bezpieczeństwie - zakończyła.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń