Zamknij

Gorecka: Podjęłam decyzję o zakończeniu kontroli w Amber Gold

Redakcja
16.07.2018 15:47
Amber Gold
fot. East News

Była naczelnik I US w Gdańsku Violetta Gorecka mówiła przed komisją śledczą, że podjęła decyzję o zakończeniu kontroli w Amber Gold. – To była moja osobista decyzja, podjęłam ją po konsultacji z dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku; kontrola została przekazana do Pomorskiego Urzędu Skarbowego – dodała.

Violetta Gorecka zeznała w poniedziałek, że w latach 2011-2016 była naczelnikiem I Urzędu Skarbowego w Gdańsku. Obecnie pracuje w III US w Gdańsku.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) pytała Gorecką, kiedy się dowiedziała o istnieniu Amber Gold. Świadek odparła, że było to „w trakcie kontroli podatkowej”. Zeznała, że powiadomiła ją kierownik komórki kontroli, która poinformowała ją o obrotach spółki wynoszących ok. 80 mln zł; przedstawiła jej też dotychczasowy przebieg kontroli.

Zobacz także

– Ponieważ obroty były takie, jakie były, konsultowaliśmy się z Izbą Skarbową w Gdańsku, chyba to była rozmowa z panią dyrektor (Marią) Liszniańską i postanowiliśmy ze względu na kwotę zakończyć kontrolę i przekazać sprawę do dalszego procedowania w Pomorskim Urzędzie Skarbowym – poinformowała Gorecka.

Pytana, co skłoniło ją do tego, żeby uwierzyć, że Amber Gold ma 80 mln zł obrotu, odpowiedziała: „przepis faktycznie mówi o sprawozdaniu finansowym, natomiast to nie była taka normalna sytuacja, to była sytuacja niespotykana”.

– Przepis jest łatwo stosować wprost, jeżeli podatnik stosuje się dokładnie do przepisów prawa – zaznaczyła. Jak dodała, „w tamtym czasie, z taką wiedzą, jaką mieliśmy w tamtym czasie, podjęliśmy taką decyzję”.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal