Kolejny były szef KNF zatrzymany. On i sześciu urzędników mogą usłyszeć zarzuty

Redakcja
06.12.2018 07:07
KNF
fot. Wikimedia.Commons

Na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Szczecinie funkcjonariusze CBA zatrzymali w czwartek byłego przewodniczącego KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników – poinformowała Prokuratura Krajowa. Usłyszą oni zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym. Jak przekazał rzecznik CBA, chodzi o sprawę SKOK Wołomin. 

W komunikacie przesłanym w czwartek PAP Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że prokurator ogłosi zarzuty po doprowadzeniu podejrzanych do szczecińskiej prokuratury regionalnej.

O zatrzymaniu PK poinformowała także na swoim profilu na Twitterze:

„Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy” – poinformowała PK. 

Zobacz także

Andrzej J. sprawował funkcję szefa KNF w latach 2011-16. Wcześniej był m.in. wiceprezydentem Warszawy. 

Jak przekazał rzecznik CBA Temistokles Brodowski, zatrzymanie ma związek ze sprawą SKOK Wołomin. „Czynności z zatrzymanymi trwają, po ich zakończeniu zostaną przekazani do szczecińskiej prokuratury regionalnej” – powiedział. 

Afera KNF

Przypomnijmy, że jego następca Marek Ch. również został pod koniec listopada zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową, którą w marcu bieżącego roku przeprowadził z biznesmenem i właścicielem Getin Noble Bank Leszkiem Czarneckim, w ramach której proponował miliarderowi korzystne rozwiązania ze strony Komisji wobec jego banku. 

RadioZET.pl/PAP/MP