Zamknij

B. wiceminister sprawiedliwości zatrzymany! Chodzi o śledztwo ws. VAT

Redakcja
09.05.2018 14:52
Królikowski
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymany został w środę adwokat Michał Królikowski. Śledczy zamierzają mu ogłosić zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw w podatku VAT na wielką skalę — poinformował rzecznik PR w Białymstoku Paweł Sawoń.

Prokuratura nie ujawnia na razie, o jakie zarzuty chodzi. Przypomina jedynie, że śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się „uszczuplaniem podatku VAT”, wprowadzając do obrotu na terenie Polski paliwa płynne.

Zobacz także

Michał K. był w przeszłości m.in. wiceministrem sprawiedliwości (w czasach, gdy szefem resortu był Jarosław Gowin), obecnie prowadzi praktykę adwokacką. Doradzał również m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie — jako ekspert pomagał mu przygotować nowe projekty ustaw o KRS i SN.

Pierwsze zarzuty dla innych zatrzymanych

„Wyliczenia dokonane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku wskazują, że na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa stracił około 700 mln zł” — podała prokuratura.

Główne osoby podejrzane zostały zatrzymane ponad rok temu. Dotąd w tej sprawie zarzuty postawiono osiemnastu osobom, w tym podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz dwóm adwokatom, którzy dotąd występowali jako obrońcy.

Zobacz także

„Jednemu z adwokatów prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. prania brudnych pieniędzy. Drugiemu przedstawiono zarzuty związane z tzw. praniem brudnych pieniędzy” — podała prokuratura.

RadioZET.pl/PAP/MP