Zamknij

Powstała partia "Polexit". Jej główny postulat: wyjście Polski z UE. "To okupacja"

Redakcja
27.01.2019 19:42
Żółtek
fot. Jan Graczyński/East News

Były prezydent Krakowa i europoseł Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek założył partię "Polexit". Nazwa odnosi się jednocześnie do jej sztandarowego postulatu, mianowicie wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Polityk deklaruje start w najbliższych wyborach do europarlamentu, a w razie ewentualnego sukcesu - także w tych jesiennych, do Sejmu i Senatu. 

Zagłosuj

POLEXIT jest możliwy?

Liczba głosów:

"Dziennik Polski" poinformował kilka dni temu o nowym ugrupowaniu na polskiej scenie politycznej, za którym stoją działacze Nowej Prawicy. Wśród nich jest m.in. Stanisław Żółtek - przedsiębiorca, deputowany do Parlamentu Europejskiego, w latach 1997-98 wiceprezydent Krakowa. 

Polexit, czyli wyjście Polski z UE

Polityk przyznaje, że przed unijnym referendum w 2003r. był przeciwnikiem polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Potem zmienił zdanie na lepsze, ale w ostatnim czasie powrócił do swoich dawnych poglądów. Czarę goryczy miało przelać rozporządzenie, wedle którego unijne dotacje będą uzależnione od przestrzegania praworządności w rozumieniu europejskim. 

- Jeśli wejdzie ono w życie, a jest już blisko, całkowicie stracimy suwerenność, decydować o nas będą inne państwa. To okupacja - grzmi w rozmowie z "Dziennikiem Polskim", dodając, że "nasz kraj bardzo straci też na opłatach za emisję dwutlenku węgla, przez co drastycznie wzrosną u nas ceny energii elektrycznej".

Zobacz także

"Polexit ma więc doprowadzić do tego, że Polska wyjdzie z Unii Europejskiej. A jeśli uda się podobne ruchy stworzyć w innych państwach, to ci, którzy wyjdą z obecnej UE, będą mogli założyć nową Unię, oparta już na innych zasadach" - czytamy w "DP".

Optymizm b. wiceprezydenta Krakowa

Żółtek odpiera zarzuty o "planktonowość" swojej inicjatywy i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jego zdaniem, dobrym prognostykiem jest fakt, iż informacja o nowej partii miała zostać wyświetlona w internecie już pół miliona razy. Przytacza także statystyki, wedle których kilka procent Polaków to stali przeciwnicy UE.

Zobacz także

Zapowiada również, że w przypadku ew. sukcesu w majowych eurowyborach, "Polexit" stworzy listy i wystartuje także w zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych.

RadioZET.pl/dziennikpolski24.pl/MP