Zamknij

Kownacki o Olszewskim: po tak wybitnej osobie żałoba narodowa dłuższa niż jeden dzień jest jak najbardziej zasadna

Redakcja
12.02.2019 10:47
Kownacki
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

– Na pewno po tak wybitnej osobie żałoba narodowa dłuższa niż jeden dzień jest jak najbardziej zasadna – mówi w Gościu Radia ZET Bartosz Kownacki, poseł PiS i wieloletni współpracownik zmarłego niedawno Jana Olszewskiego. Potwierdza, że były premier spocznie na Powązkach.

Bartosz Kownacki przyznał, że jeszcze w poniedziałek prowadzone były rozmowy na temat dokładnego miejsca pochówku. „Nie chciałbym przesądzać. Na pewno musi być to miejsce godne i takie, które zaznaczy się historycznie. Śp. pan premier Jan Olszewski jest taką postacią, o której będą się później uczyli młodzi ludzie w podręcznikach. Dobrze by było, żeby przechodząc chociażby na Powązkach, a tam jest wiele znamienitych postaci, żeby dosyć łatwo trafiły do tego grobu, mogły o polskiej historii trochę się dowiedzieć” – mówił Beacie Lubeckiej.

Olszewski jako życiowa inspiracja

Gość Radia ZET zapewnił, że to właśnie premier Olszewski był dla niego życiową inspiracją. „W ogóle zdecydowałem się na działalność polityczną, a wcześniej na wybór zawodu adwokata ze względu na pana premiera jeszcze jako młody człowiek” – twierdził Kownacki.

Przeczytaj i obejrzyj całą rozmowę z Bartoszem Kownackim na RadioZET.pl

– Jeszcze jak byłem studentem, ale wcześniej, nawet przedtem, jak byłem uczniem, to znając postać pana premiera z telewizji, z gazet, z opowieści rodzinnych, wiedziałem, że taką drogą chciałem podążać. Oczywiście nigdy nie dorównam, bo są inne rzeczywistości, inne okoliczności, ale na pewno był takim wzorem. I przez 20 lat miałem przyjemność z nim współpracować, rozmawiać, korzystać z jego rad – dodał. 

Czego Kownacki nauczył się Olszewskiego?

– A jedna rzecz, podstawowa, której nauczył się pan od pana premiera? – pytała Beata Lubecka. Poseł PiS i były asystent Olszewskiego odpowiedział, że dwóch rzeczy. Pierwszą z nich był spokój.

Zobacz także

– Przy moim dość ekspresywnym charakterze to spokój i takie podejście racjonalne wiele spraw ułatwia, także funkcjonowanie w polityce. I tego spokoju, kultury osobistej, szacunku dla innych ludzi przydałoby się dzisiaj nam wszystkim w polityce. Tego dzisiaj nie ma – stwierdził gość Radia ZET. Mówi też o drugiej rzeczy, której nauczył się od premiera Olszewskiego. „Bardzo ważna, szczególnie dla prawnika i dla adwokata, to szacunek dla słowa” – mówi Kownacki.

RadioZET.pl/MP