Zamknij

Gigant paliwowy protestuje. Powodem fuzja Orlenu i Lotosu

Redakcja
04.09.2018 16:12
BP pozwało do Komisji Europejskiej Orlen i Lotos za plany fuzji
fot. Minale Tattersfield/Flickr/CC BY-SA 2.0, Pece/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Koncern Paliwowy BP zapowiada oficjalny protest w Komisji Europejskiej przeciwko planowanej fuzji Orlenu i Lotosu – dowiaduje się Radio ZET. Natomiast w ocenie prezesa Orlenu Daniela Obajtka na połączeniu koncernów paliwowych skorzystają klienci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W połowie sierpnia Orlen przesłał do Komisji Europejskiej dokumentację dotyczącą planów przejęcia grupy Lotos. Kolejnym etapem będzie wniosek koncentracyjny.

Zobacz także

Tymczasem, jak mówi Radiu ZET prezes BP Polska Bogdan Kucharski, Orlen po wchłonięciu Lotosu stanie się właścicielem wszystkich źródeł zaopatrzenia – czyli rafinerii w Polsce, na Litwie i w Czechach, a także właścicielem prawie wszystkich linii rurociągów i terminali.

– Powstanie wielki państwowy monopol, który zagraża wolnemu rynkowi w całym regionie – dodaje prezes Kucharski. Jego zdaniem w momencie, kiedy konkurencja zostanie ograniczona, realna stanie się pokusa, żeby podnosić ceny na stacjach.

Te zarzuty odpiera prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem fuzja ma same dobre strony. Jak mówił dzisiaj dziennikarzom na Forum Ekonomicznym w Krynicy, powstanie mocny, duży koncern odporny na wahania makroekonomiczne, a klienci na tym skorzystają.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD