Zamknij

„Baby Shoes Remember” w Polsce. Na kościelnych płotach zawisły dziecięce buciki

Redakcja
27.08.2018 07:46
Baby Shoes Remember
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

W ramach akcji Baby Shoes Remember na bramach wielu kościołów na świecie, również w Polsce, zawisły dziecięce buciki. To symboliczne upamiętnienie dzieci, które były ofiarami księży-pedofilów. Papież Franciszek podczas wizyty w Irlandii błagał Boga o przebaczenie za te grzechy, „za zgorszenie i zdradę”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja „Baby Shoes Remember” zagościła w Polsce pierwszy raz. W ponad 20 polskich miastach na kościelnych ogrodzeniach zawisły tysiące dziecięcych bucików. Mają przypominać o nieletnich ofiarach pedofilii w kościele. 

Pary dziecięcego obuwia pojawiły się na płotach kościołów między innymi w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Koszalinie, Lublinie, Grodzisku Mazowieckim, Poznaniu i Bydgoszczy.

„Baby Shoes Remember” w Polsce 

– Akcja ma na celu uwrażliwienie opinii publicznej w Polsce i uświadomienie jej, by stanąć po stronie ofiar. Uważamy, że nie tylko w Irlandii jest ten problem – powiedziała w rozmowie z Polsat News Nina Sankari z fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego.

– Kościół katolicki jest organizacją, która ukrywa pedofilię i powiedzmy to sobie wreszcie wprost. Robi to w sposób systematyczny i zorganizowany – kryje i chroni zbrodniarzy. Ludzi, którzy powinni znaleźć się w więzieniach, powinni zostać oddzieleni od dostępu do dzieci. Ludzi, którzy dopuszczają się czynów strasznych – dodała Bożena Przyłuska (Warszawski Strajk Kobiet).

W wielu miejscach akcji towarzyszyły protesty. W Pile działacze Młodzieży Wszechpolskiej ściągnęli zawieszone przed kościołem buty i zanieśli je do Biura Parafialnego.

Papież w Irlandii

Papież Franciszek podczas wizyty w niedzielę w sanktuarium w Knock w północno-zachodniej Irlandii modlił się za ofiary pedofilii w Kościele w tym kraju. Tysiącom wiernych mówił, że błaga Boga o przebaczenie za te grzechy, „za zgorszenie i zdradę”.

Zobacz także

– Ta otwarta rana rzuca nam wyzwanie, by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę dostrzegane przez wielu członków rodziny Bożej. Proszę naszą Matkę Najświętszą, by wyjednała uzdrowienie osobom, które zaznały nadużyć i umocniła wszystkich członków rodziny chrześcijańskiej w stanowczym postanowieniu, by nigdy nie pozwolić, aby takie sytuacje się zdarzały, a także o wstawiennictwo za nas wszystkich, by podążać po drodze sprawiedliwości we wszystkim, co dla nas jest możliwe – mówił papież.

RadioZET.pl/Polsat News/PAP/DG