Zamknij

Wyniki badań GIS: Już 14-15-latkowie eksperymentują z dopalaczami

Redakcja
19.04.2017 17:30
Wyniki badań GIS: Już 14-15-latkowie eksperymentują z dopalaczami
fot. YouTube

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wyniki badań z których wynika, że nastolatkowie  pierwsze doświadczenia z dopalaczami mają zwykle w wieku 14-15 lat. Doświadczenia z niebezpiecznymi substancjami deklaruje 6,5 proc. uczniów gimnazjów i 10,5 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Najczęściej młodzi ludzie sięgają po specyfiki do palenia. Stanowią one 75,8 proc. ze wszystkich dopalaczy. To – zdaniem GIS – świadczy o wyjątkowej popularności syntetycznych kanabinoidów. 20 proc. ankietowanych stwierdziło, że zażywali substancje do wciągania nosem, a co szósty do połykania dopalaczy w formie tabletek. 68 proc. zażywało dopalacze podczas spotkań ze znajomymi a 8 proc. narkotyzowało się w samotności.

Co ciekawe, jest bardzo duża różnica pomiędzy województwami, gdzie dopalaczy użwya się najwięcej (lubelskie, pomorskie, mazowieckie), a tymi, gdzie są one najmniej popularne (świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, małopolskie). Różnica pomiędzy niektórymi województwami sięgała nawet 350 proc.

Badanie "Młodzież a dopalacze – postawy i zachowania" przeprowadzono jesienią ub.r. w oparciu o autorski kwestionariusz ankiety. Głównym celem projektu, jak wyjaśnia GIS, było uzupełnienie wiedzy w obszarze funkcjonowania rynku "nowych narkotyków". Uzyskane wyniki mają posłużyć do lepszego dopasowania działań profilaktycznych – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej.

RadioZET.pl/PAP/strz