Zwolennicy opozycji bardziej nie lubią sympatyków PiS niż odwrotnie. Ciekawe wyniki badań

Redakcja
24.01.2019 16:18
Zwolennicy opozycji bardziej nie lubią sympatyków PiS niż odwrotnie. Ciekawe wyniki badań
fot. Francois Devos/SIPA/SIPA/East News

Interesujące konkluzje wypływają z najnowszego badania Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, o którym dyskutowano w czwartek na antenie TOK FM. Centrum pochyliło się nad postawami i motywacjami zwolenników oraz przeciwników PiS-u by stwierdzić, którzy z nich czują większą awersję do oponentów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Publikacja nosi tytuł "Polaryzacja polityczna w Polsce. Jak bardzo jesteśmy podzieleni?”. Sondaż autorstwa Pauliny Górki było tematem audycji w radiu TOK FM. Z jego opracowania możemy się między innymi dowiedzieć, że sympatycy opozycji znacznie więcej negatywnych odczuć żywią wobec sympatyków PiS niż odwrotnie.  Według przeprowadzonych badań, bardziej dehumanizują zwolenników partii rządzącej i charakteryzują się brakiem zaufania do zwolenników prawicy.

Zwolennicy PiS nie lubią sympatyków opozycji w takim samym stopniu, jak homoseksualistów i osób z kręgu LGBT

To jednak nie wszystko. W badaniu ujęto terminem „grupy nielubiane” takie grupy społeczne jak osoby LGBT, uchodźcy, muzułmanie i Żydzi. Następnie ,sprawdzono postawę zarówno zwolenników opozycji jak i jej przeciwników do tych poszczególnych grup.

Zobacz także

Okazało się, że popierający Prawo i Sprawiedliwość żywią taką samą niechęć do wyszczególnionych grup jak do wyborców np. Platformy Obywatelskiej.

Postawy te widoczne były już wcześniej

Jeżeli zaś chodzi o większą awersję wyborców opozycji do wyborców PIS, to - jak mówiła Paulina Górka - taki wniosek wysnuwał się już z wcześniej przeprowadzonych sond. Przywołała między innymi przykład tezy o zamachu w Smoleńsku. W 2013 roku, badacze zaobserwowali więcej negatywnych postaw wśród osób niewierzących w zamach wobec osób, które teorię o zamachu podzielały.

Zobacz także

Co ciekawego jeszcze znajdziemy w opracowaniu Centrum Badań nad Uprzedzeniami? Otóż okazuje się, że wyborcy ugrupowań opozycyjnych są przekonani o tym, że to sympatycy PiS-u żywią do nich więcej antypatii.

"Zwolennicy partii opozycyjnych rzadziej rozmawiają ze zwolennikami PiS"

Jak wskazywała autorka analizy, główną przesłanką do takiej oceny rzeczywistości jest kontakt międzyludzki.

Zobacz także

- Okazuje się, że zwolennicy partii opozycyjnych rzadziej rozmawiają ze zwolennikami PiS, niż na odwrót, a przynajmniej tak deklarują – mówiła w TOM FM.

Ponadto w rozmowie  zaznaczono, że taki a nie inny wynik badań może być ściśle uzależniony od tego, kto w danym momencie jest przy władzy a kto – w opozycji. Potęguje to bowiem uczucie bezradności i poczucie mniejszej siły sprawczej. Jak podkreśliła Górka, przeprowadzone badanie "nie ma wartości dowodowej”. Dodała,że uzyskuje się ją dopiero wtedy, gdy wyniki kilku tego rodzaju sondaży są "syntezowane ilościowo”. Metodologia przeprowadzonych badań była zgodna ze standardami - zastrzegła autorka.

RadioZET/TOK FM/Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW/JZ