Zamknij

Bakteria New Delhi w Ciechocinku. Rośnie liczba zakażonych, jedna osoba zmarła

08.04.2021 16:32
Labolatorium
fot. ilustracyjne. Grigory Sysoev/SPUTNIK Russia/East News

Troje pacjentów chorych na Covid-19 jest również zakażonych bakterią New Delhi - przekazał szpital tymczasowy w Ciechocinku. Zmarła starsza kobieta, o której zakażeniu informowano we wtorek. Główną przyczyną zgonu był ciężki przebieg Covid-19.

Bakteria New Delhi w Ciechocinku została wykryta dwa dni temu u jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego. Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć chorych do tej placówki. Konieczne było przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

– Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne. Niestety starsza kobieta, o której informowaliśmy dwa dni temu, jako o pierwszym przypadku zakażenia tą bakterią, zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg Covid-19 – poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Bakteria New Delhi w Ciechocinku. Troje pacjentów zakażonych

Dwóch kolejnych pacjentów, u których wykryto superbakterię, nie ma objawów zakażenia. Są po prostu jej nosicielami. – Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego – dodał rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy pacjenci z Covid-19, zakażeni bakterią New Delhi, zostaną w szpitalu w Ciechocinku. Możliwe jest ich przetransportowanie do innych szpitali. 

Bakteria New Delhi - co to, objawy 

Bakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy.

New Delhi jest oporna na działanie większości antybiotyków. Pierwszy przypadek w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 roku.

RadioZET.pl/PAP