Zamknij

Bałtyk. Sanepid zamknął kilka kąpielisk wodnych

20.07.2020 15:23
Morze Bałtyckie
fot. East News/ WOJCIECH STROZYK

Bałtyk. Sanepid podjął decyzję o zamknięciu trzech kąpielisk wodnych na terenie woj. pomorskiego. Powodem jest zakwitnięcie sinic w przybrzeżnych wodach.

Główny Inspektor Sanitarny przekazał, że z powodu zakwitu sinic w przybrzeżnych wodach, w poniedziałek wczesnym popołudniem zamknięte zostaną 3 spośród 60 nadmorskich kołbielskich w województwie pomorskim.

Bałtyk. Zamknięte kąpieliska z powodu sinic

Główny Inspektor Sanitarny przekazał informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach na terenie województwa pomorskiego.

Zobacz także

Z danych zamieszczonych na stronie Sanepidu wynika, że sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w kąpieliskach wodnych w Gdyni Redłowie i Gdyni Babich Dołach oraz jednym z trzech zorganizowanych w Helu – tzw. Małej plaży.

Sinice w Bałtyku

Latem w wodach Bałtyku bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Skupiska tych roślin nieustannie przenoszone są przez wiatr oraz prądu morskie. Gdy pojawią się w wodzie blisko plaż, czasowo zamykane są kąpieliska. Decyzję o wywieszczeniu czerwonej flagi podejmują ratownicy w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu.

Zobacz także

Sanepid informuje, że w przypadku obfitego rozkwitu sinic, zalecany jest całkowity zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może podawać niekorzystne reakcje organizmu, np. zaczerwienienie spojówek i wysypki na ciele. W przypadku połknięcia wody wystąpić mogą także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. bóle brzucha, biegunka oraz wymioty.

RadioZET.pl/PAP