Zamknij

Bananowy protest - o co chodzi, na czym polega akcja i skąd się wzięła?

Jolanta Waligora
29.04.2019 11:53
Bananowy protest - o co chodzi, na czym polega akcja i skąd się wzięła?
fot. Marta Darowska/REPORTER/EASTNEWS

O co chodzi w bananowym proteście? Od kilku dni media społecznościowe zalewają zdjęcia osób jedzących banana, a do akcji przyłączają się nie tylko osoby prywatne, ale i artyści czy celebryci. Nie wszyscy jednak internauci zdają sobie sprawę, co to bananowy protest i skąd się wziął. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Bananowy protest - co to? O co chodzi w akcji i skąd się wzięła? Na czym polega i co ma wspólnego z Muzeum Narodowym? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy najważniejsze informacje i sprawdzamy szczegóły o bananowym proteście.

Bananowy protest - co to i o co chodzi w akcji?

Informacji na temat tego, co to bananowy protest i o co w nim chodzi, szuka wiele osób. Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia osób jedzących banany, a do akcji przyłączają się osoby prywatne, jak i publiczne. Wszystko za sprawą skandalu, który odbył się pod koniec kwietnia. W piątek z Muzeum Narodowego w Warszawie usunięto dwie instalacje wideo, których autorkami były Natalia Lach-Lachowicz i Katarzyna Kozyra. Na pracy pierwszej widoczna była blondynka, która na kilku zdjęciach je banana. Praca drugiej autorki natomiast ukazywała kobietę trzymającą na smyczy psy o twarzach filozofa Friedricha Nietzschego i poety Rainera Rilkego.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Jerzy Mioziołka powiedział, że to jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana. Teraz internauci oskarżają Muzeum Narodowe o stosowanie cenzury. 

AKTUALIZACJA 29.04 - jak podaje tvn24, Muzeum Narodowe przywróci ekspozycję kontrowersyjnych dzieł sztuki. Przynajmniej do czasu "rozpoczęcia prac rearanżacyjnych".

Na czym polega bananowy protest?

Swój sprzeciw przeciwko ograniczaniu wolności sztuki wyrażają zarówno osoby prywatne, jak i publiczne. W mediach społecznościowych można znaleźć masę zdjęć, na których artyści i celebryci jedzą banany i dodają hashtag #bananaselfie. Swój sprzeciw na cenzurę w sztuce wyrazili m.in. Kuba Wojewódzki, Magdalena Cielecka, Matylda Damięcka, Natalia Przybysz, Andrzej Saramonowicz, Tomasz Raczek, Maria Peszek, Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Zalewski. 

Gwiazdy walczą z cenzurą w sztuce. Na znak protestu jedzą banany

woj

Dodatkowo na Facebooku powstało specjalne wydarzenie "Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym", które miało odbyć się w poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 18:00. Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 7 tys. osób, a 32 tys. jest zainteresowanych.

RadioZET.pl/JW