Zamknij

Syn Kamińskiego zatrudniony przez dyrektora ze Szwajcarii? Jest komentarz Banku Światowego

Redakcja
21.11.2018 18:14
Syn Kamińskiego zatrudniony przez dyrektora ze Szwajcarii? Jest komentarz Banku Światowego
fot. Shutterstock

„Mój Syn nie jest pracownikiem NBP, a w Banku Światowym został zatrudniony na wniosek Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, obywatela Szwajcarii” – napisał w oświadczeniu minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Tę samą wersję powtarzali w mediach inni politycy PiS. Dziś do sprawy odniósł się Bank Światowy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, który był gościem Radia ZET, stanowczo zaprzeczał jakoby Prawo i Sprawiedliwość miało jakikolwiek wpływ na zatrudnienie Kacpra Kamińskiego w roli doradcy Banku Światowego.

Zobacz także

- To jest poważna instytucja, która zatrudnia poważne osoby, i poważne osoby również o tym decydują, w tym przypadku dyrektor zarządzający, który o tym decydował. Trudno postawić tezę, że jest w jakikolwiek sposób związany z PiS-em, będąc obywatelem Szwajcarii i nie mając nic wspólnego z Polską, więc naprawdę on podjął tę decyzję. Mamy tu obiektywną decyzję podjętą w Banku Światowym i budowanie innych tez nie ma żadnego sensu – twierdził Sasin.

Podobną wersję powtarzali także inni politycy PiS. Beata Mazurek przyznała wprost, że „Jarosław Kaczyński ani kierownictwo PiS nie wiedziało o zatrudnieniu syna Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym, a PiS ani rząd nie ma wpływu na obsadę Banku Światowego”. 

Zobacz także

Do sprawy odniósł się Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych. W specjalnym oświadczeniu podkreślił, że decyzja o zatrudnieniu jego syna w Banku Światowym, nie zapadła w Polsce. „Mój Syn nie jest pracownikiem NBP, a w Banku Światowym został zatrudniony na wniosek Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, obywatela Szwajcarii” – napisał Kamiński.

Jak informuje Bank Światowy, doradcy Dyrektorów Wykonawczych zatrudniani są przez samych Dyrektorów Wykonawczy. W krótkim komentarzu zamieszczonym na Twitterze, Bank Światowy wyjaśnił, na czym polega cała procedura.

„Wyboru Doradców Dyrektorów Wykonawczych w Banku Światowym dokonują sami Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani są z kolei przez kraje członkowskie Banku. Kierownictwo BŚ nie uczestniczy w procesie wyboru kandydatów na te stanowiska” – czytamy w oświadczeniu.

RadioZET.pl/Twitter/BM