Bankructwo polskiej sieci sklepów. Mieli konkurować z Lidlem i Biedronką

Redakcja
05.03.2018 10:45
Bankructwo polskiej sieci sklepów. Mieli konkurować z Lidlem i Biedronką
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nie udała się integracja polskich sieci handlowych, które miały wspólnie konkurować z zachodnimi gigantami na polskim rynku. Grupa PL Plus po czterech latach funkcjonowania ogłosiła, że jest w stanie likwidacji.

Zagłosuj

Starasz się kupować częściej polskie produkty?

Liczba głosów:

Niespełna cztery lata temu polskie sieci handlowe Piotr i Paweł, Topaz i Bać-Pol założyły grupę handlową PL Plus. Jej zadaniem miała być integracja polskich podmiotów, aby wspólnymi siłami mogły konkurować z zachodnimi koncernami. Prezes Waldemar Miroch zapowiadał, że do 2021 roku PL Plus będzie piątą siłą na rynku.

Miało być połączenie sił i integracja

Niestety z powodu wewnętrznych konfliktów polska grupa rozpadła się i dziś jest pewne, że ambitne plany nie zostaną zrealizowane. Z końcem grudnia zeszłego roku od grupy odłączył się Polomarket, którego władzom nie podobały się zasady jej funkcjonowania. Zapowiedzi o odejściu Polomarketu pojawiały się już wcześniej, aż w końcu, na znak protestu, odeszli z PL Plus. To był początek końca polskiej grupy i marzeń o konkurowanie z zachodem.

Zobacz także

Planowali konkurować z zachodnimi podmiotami

Po odejściu Polomarketu pozostali udziałowcy stwierdzili, że dalsze funkcjonowanie grupy nie ma już sensu i też zaczęli się wycofywać. Nie udało się zapowiadane poszerzenie sojuszu o Marcpol czy Eko Holding, a flagowa marka Lubię — jak podają branżowe portale — ma trafić do borykającego się z problemami Bać-Polu.

Kłótnie i różnica zdań

Zgodnie z szumnymi zapowiedziami połączenie sił na polskim rynku miało sprawić, że będzie można negocjować lepsze warunki handlowe u dostawców i finalnie stworzyć własny system logistyki. Niestety się to nie udało. Tymczasem portugalska Biedronka ma już prawie 3 tysiące sklepów w Polsce, co stanowi około 70 procent w rynku dyskontów.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

RadioZET.pl/Money.pl/Wp.pl/strz