Wiemy już, kto będzie patronem Centralnego Portu Lotniczego

Redakcja
20.09.2017 08:31
Wiemy już, kto będzie patronem Centralnego Portu Lotniczego
fot. Marcin Stępień/Agencja Gazeta

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w miejscowości Baranów leżącej w gminie Baranów. To okolice Grodziska Mazowieckiego. Teraz poznaliśmy też jego nazwę. 

Lokalizacja powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego została potwierdzona w poniedziałek. Od tego czasu nie ustają spekulacje dotyczące patrona, który będzie kojarzony z inwestycją. 

Zagłosuj

Czy centralne lotnisko powinno powstać?

Liczba głosów:

Różne pomysły dotyczyły ważnych osób z polskiego życia publicznego. Okazuje się, że port będzie nosił nazwę nie jednej osoby, a całego środowiska. Patronem ma być "Solidarność". Ta informacja została potwierdzona przez mikołaja Wilda, pełnomocnika zarządu.

Zobacz także

CPK ma być docelowo jednym z największych (być może i najważniejszych) lotnisk na starym kontynencie. Powstanie przy jednej z tras wylotowych z Warszawy, w pobliżu autostrady A2 łączącej stolicę z Łodzią. 

Wieść o powstaniu CPK w odległości około 40 minut od Warszawy, bez większego entuzjazmu przyjęli mieszkańcy gminy Baranów. Przyszli sąsiedzi lotniska obawiają się hałasu i tego, że część mieszkańców trzeba będzie wysiedlić. 

- Będzie huk i hałas. Nie wyobrażam sobie tego wszystkiego - mówi reporterowi Radia ZET jedna mieszkanek tamtej okolicy. Inny rozmówca dodaje, że wszystko zależy od tego, za ile państwo zamierza wykupić ziemię od ludzi. 

- Jeżeli się wytnie 800 hektarów, a cała gmina ma 2400, to gminy już nie będzie - mówi inny mieszkaniec. Wójt Andrzej Kolek mówi, że w związku z budową kilkudziesięciu mieszkańców będzie musiało opuścić swoje domy.

Wybudowanie portu lotniczego może kosztować nawet 30 miliardów złotych. Prace mogą się rozpocząć po 2019 roku.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/DAW, KM