Zamknij

Barszcz Sosnowskiego atakuje w Polsce. Zajmuje coraz większy obszar kraju

15.06.2020 14:03
barszcz sosnowskiego
fot. Shutterstock

Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk barszczy kaukaskich Sosnowskiego i Mantegazziego w Polsce nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wśród przyczyn rozprzestrzeniania się tych roślin wskazano brak kompleksowego planu ich zwalczania i spójnego systemu finansowania ich niszczenia.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego to gatunki bardzo inwazyjne. Z dużą łatwością zajmują nowe tereny, powodują degradację środowiska przyrodniczego i są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wydzielane przez nie soki i związki w postaci aerozoli mogą powodować poważne oparzenia

Nawet samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego wiąże się dla nas ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Czasem swędzące bąble, owrzodzenia i zaczerwienienia mogą pojawić się na naszym ciele nawet po 8, a nawet 12 godzinach od czasu pojawienia się w miejscu, w którym rośnie.

Barszcz Sosnowskiego znowu atakuje w Polsce. NIK: zajmują coraz większy obszar kraju

"Z monitoringu prowadzonego przez ośrodki naukowe i organizacje pozarządowe wynika, że efektywność dotychczasowego zwalczania barszczy kaukaskich jest niewielka i rośliny te nadal się rozprzestrzeniają" – napisano w raporcie NIK.

Barszcz Sosnowskiego
fot. NIK

ZOBACZ TAKŻE: Barszcz Sosnowskiego - Objawy oparzeń

W trakcie kontroli stwierdzono, że do tej pory nie zostały zakończone prace nad projektem ustawy i nie wdrożono planów działania w celu rozwiązania kwestii dróg przenoszenia barszczy, metod ich kontroli i zwalczania. Oznacza to, że nie dotrzymano terminu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, który dla barszczu Sosnowskiego upłynął 14 lipca 2019 r.

Próby likwidacji stanowisk tych niezwykle groźnych dla ludzi roślin nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, głównie dlatego, że brakuje całościowej diagnozy zagrożenia, nie zdefiniowane są sposoby zwalczania barszczy, brakuje spójnego i całościowego systemu nadzoru oraz finansowania ich niszczenia. Nie ma kompleksowego planu zwalczania tych roślin.

Marian Banaś, prezes NIK

Stanowiska barszczy kaukaskich zostały zidentyfikowane na terenie 236 z 652 zapytanych przez NIK gmin (36,2 proc.). Ponad 28 proc. gmin uczestniczących w badaniu kwestionariuszowym przeprowadzonym przez NIK nie inwentaryzowało stanowisk barszczy kaukaskich, a niewiele ponad połowa przeprowadziła ją tylko na części obszaru gminy.

Barszcz Sosnowskiego. Rozprzestrzenianie
fot. NIK

Barszcz Sosnowskiego znowu atakuje. Zachowaj ostrożność

RadioZET.pl/ NIK/ TVN Meteo/ PAP