Zamknij

Bartłomiej Misiewicz zaproponował kolejne pytanie do referendum

Redakcja
14.06.2018 08:51
Bartłomiej Misiewicz zaproponował kolejne pytanie do referendum
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją propozycję 15 pytań referendalnych. Bartłomiej Misiewicz zaproponował na Twitterze, aby poddać jeszcze jedno zagadnienie pod głosowanie. 

Andrzej Duda przygotował propozycję 15 pytań, na które mieliby odpowiedzieć Polacy w referendum dotyczącym wyglądu nowej konstytucji. Wśród zagadnień znalazła się m.in. pomoc socjalna i program 500 plus.

Teraz Bartłomiej Misiewicz zaproponował 16 pytanie referendalne do listy zagadnień przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Były rzecznik prasowy MON stwierdził, że lista Dudy zawiera bardzo wiele zagadnień, więc można dodać do nich jeszcze jedno. „Czy zgadza się Pani/Pan na ujawnienie Aneksu do Raportu z likwidacji WSI?” – zaproponował Misiewicz na Twitterze. 

Zanim ustali się charakter pytań referendalnych, najpierw musi być złożony wniosek do Senatu o referendum. 

Zobacz także

3 maja prezydent Duda zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Zaapelował też wtedy o udział w tym głosowaniu, w którym – jak mówił – „wszyscy Polacy będą mogli wypowiedzieć się, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski”.

Referendum: pytania Andrzeja Dudy [LISTA]

„Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – tak lub nie, bądź zmian w obowiązującej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – tak lub nie?”

„Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji?”

„Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?”

„Czy jest pani/pan za odwołaniem się w preambule konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do ponad tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?”

„Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 Plus?”

„Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem w konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?”

„Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?”

„Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej i wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym oraz europejskim?”

„Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO – w Sojuszu Północnoatlantyckim?”

„Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?”

„Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa również ojcostwa?”

„Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?”

„Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?”

„Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?”

„Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?”

RadioZET.pl/KM