Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kujda „problemem” – przyznaje PiS. „Powinien podać się do dymisji”

12.02.2019 10:31
xxx wiadomosci

– Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda jest problemem dla naszego środowiska, powinien podać się do dymisji – oświadczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W minionym tygodniu media ujawniły, że Kujda widnieje w jawnym inwentarzu IPN jako TW „Ryszard”.

Kujda „problemem” – przyznaje PiS. „Powinien podać się do dymisji” fot. Paweł Wiśniewski/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację podała m.in. piątkowa „Rzeczpospolita”. Napisała, że obecny prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda „widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie »Ryszard«, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia”. Ponadto, według gazety, w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN.

Rzeczniczka PiS, pytana o tę sprawę w Sejmie, odpowiedziała, że Kujda „jest problem dla środowiska” Prawa i Sprawiedliwości.

– Wydaje mi się, że powinien się podać do dymisji – podkreśliła Beata Mazurek.

Dodała, że „nie wyobraża sobie”, aby dymisja nie została przyjęta przez radę nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednocześnie dodała, że nie ma wiedzy, czy Kujda zostanie odwołany, czy nie.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że na wtorek została zwołana rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która podejmie stosowne decyzje ws. Kujdy.

W czwartek Kujda oświadczył, że „nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy”. Przyznał, że mógł „podpisać jakieś dokumenty”, ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty.

Kazimierz Kujda został powołany na prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w grudniu 2015 roku przez ministra środowiska Jana Szyszko.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń