Beata Szydło będzie rozmawiać z Angelą Merkel. Poruszą sprawę reelekcji Tuska?

Redakcja
01.03.2017 11:31
Szydło Merkel
fot. PAP/EPA

W środę o godzinie 14.30 premier Beata Szydło będzie rozmawiać telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Czy premier polskiego rządu będzie lobbować niepopieranie przez kanclerz Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej?

Zagłosuj

Czy Tusk powinien zostać na stanowisku w RE?

Liczba głosów:

- Rozmowa będzie dotyczyła spraw, które mają być poruszone na zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej w Brukseli - powiedział rzecznik rządu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Na pytanie, czy w rozmowie będzie poruszona kwestia kandydatury Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej rzecznik odpowiedział, że "zostaną omówione kwestie związane ze zmianami w UE". Według nieoficjalnych informacji premier Szydło być może będzie przekonywać kanclerz Niemiec, by "ta nie popierała Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej".

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. Obecnie jest jedynym oficjalnym kandydatem.

Tusk zadeklarował podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie, że jest gotów kontynuować swoją pracę jako przewodniczący Rady Europejskiej, gdy w maju zakończy się jego pierwsza kadencja na tym stanowisku.

Zobacz także

Brytyjski dziennik "Financial Times" w poniedziałek poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Doniesienia dziennika wywołały dyskusje polityczne. We wtorek marszałek Senatu Adam Bielan komentował je stwierdzeniem, że "nie potwierdza, nie zaprzecza", natomiast "trudno od Polski oczekiwać, że będziemy wspierać kandydata, który nie chce utrzymywać dobrych relacji z naszym rządem". Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym RE i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu". Saryusz-Wolski dotąd nie zabrał głosu w sprawie doniesień "FT".

RadioZET.pl/PAP/DG