Będą stałe bazy USA w Polsce? Mariusz Błaszczak wyjaśnia

Redakcja
11.06.2018 22:02
Blaszczak
fot. Archiwum RadioZET.pl

Minister obrony Mariusz Błaszczak spytany o to, czy będą stałe bazy USA w Polsce, odpowiedział, że rozmowy trwają. Szef resortu zapewniał, że modernizacja techniczna armii będzie kontynuowana, a priorytetem będą okręty podwodne.

Podczas rozmowy w TVP Info, minister odpowiedział na kilka pytań związanych z rozmieszczeniem amerykańskich wojsk na terenie Polski. – Rozmawiamy na ten temat, propozycja leży na stole – zapewniał Błaszczak.

Amerykańskie bazy w Polsce

Minister poruszył temat baz podczas wizyt w USA. – Ja na ten temat mówiłem podczas dwóch moich wizyt w Waszyngtonie, (...) rozmawiałem na ten temat w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Formuła stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce gwarantuje spójność naszych dążeń obronnych – mówił szef resortu obrony.

Ambasador twierdzi inaczej

Z kolei ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison powiedziała w ubiegłym tygodniu, że „Waszyngton nie rozważa stałej obecności wojsk amerykańskich nad Wisłą”. Minister Błaszczak skomentował to, twierdząc, że wynika to prawdopodobnie z niedoinformowania.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz