Zamknij

Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus. Rząd przyjął projekt

Redakcja
06.06.2017 21:55
Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus. Rząd przyjął projekt

Rząd przyjął we wtorek (6 czerwca) projekt, który ma na celu zlikwidowanie „nielicznych ale jednak niepożądanych” działań związanych z programem Rodzina 500 plus. Główne zasady pozostaną bez zmian, jednak przepisy dotyczące przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka zostaną doprecyzowane.

Zagłosuj

Czy państwo powinno wspierać rodziny dodatkowymi pieniędzymi?

Liczba głosów:

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, celem wprowadzenia nowych regulacji jest eliminacja „nielicznych, ale jednak niepożądanych zjawisk”. Ma to zapobiec sytuacjom, gdy rodzic dopasowuje osiągany dochód do kryterium uprawniającego go do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko.

Niektórzy dokonują tego poprzez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach. Jak podaje Business Insider Polska, jeśli następowałoby to przed upływem 3 miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.

Start w październiku

Nowe przepisy mają wejść w życie przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r. – Zgodnie z konstytucyjną zasadą pomocniczości, świadczenie wychowawcze na dziecko powinno być przyznawane osobie samotnie wychowującej dziecko, dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn obiektywnych, np. gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

RadioZET.pl/BusinessInsiderPolska/strz