Będzie można odzyskać pieniądze przelane na złe konto. Nowy projekt prezydencki

Redakcja
18.07.2017 17:36
Będzie można odzyskać pieniądze przelane na złe konto. Nowy projekt prezydencki
fot. Pexels.com

Nowy projekt przygotowywany przez prezydenta zakłada, że będzie można odzyskać pieniądze pomyłkowo przelane na niewłaściwe konto. Obecnie cofnięcie przelewu zależy jedynie od woli osoby, która dostała pieniądze.

Zagłosuj

Zdarzyło ci się pomylić numer konta dokonując przelewu?

Liczba głosów:

Nowy projekt ma pomóc w przypadkach, gdy omyłkowo wpisaliśmy złe dane do przelewu. – Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw jest umożliwienie skutecznego odzyskiwania kwot transakcji płatniczych, wykonanych z użyciem błędnych numerów rachunków płatniczych, których to kwot zlecającym przelew nie udało się odzyskać w wyniku działań podejmowanych przez ich bank lub SKOK – komentował minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Nowe przepisy

Prezydenckim projektem zajęła się najpierw Komisja Finansów Publicznych, która skierowała go do prac w podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

Do października 2011 r. banki lub SKOK-i wykonujące przelewy były zobowiązane do sprawdzenia prawidłowości nie tylko numeru rachunku odbiorcy, ale także m.in. imienia i nazwiska posiadacza rachunku. W przypadku pomyłki, gdy bank dokonał przelewu mimo niezgodności danych, zlecający przelew miał możliwość skutecznego dochodzenia zwrotu pieniędzy od tej osoby lub firmy. Aktualne przepisy nie umożliwiają tego, co ma zmienić nowy prezydencki projekt.

Zobacz także

Pomyłki zdarzają się często

Pomyłek - zdaniem Dery - zdarza się wbrew pozorom wiele. – To nie są jednostkowe przypadki. Każdy może się pomylić, ale dzięki tym przepisom, dzięki temu projektowi ta pomyłka już nie będzie tak kosztowana, z takimi skutkami, jak do tej pory. To olbrzymie ułatwienie dochodzenia własnych środków przez obywateli, którzy taką pomyłkę popełnili – mówił w rozmowie z PAP.

Polki muszą oddawać swoje dzieci ojcom obcokrajowcom. Weź udział w naszej dyskusji w serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz