Zamknij

Będzie pozew TVN w sprawie publikacji o reportażu o urodzinach Hitlera

Redakcja
14.11.2018 23:49
Będzie pozew TVN w sprawie publikacji o reportażu o urodzinach Hitlera
fot. PTD (reprodukcja)

Telewizja TVN zapowiedziała pozew przeciwko portalowi wPolityce.pl i tygodnikowi "Sieci". Napisały one, że styczniowy reportaż "Polscy neonaziści" dziennikarzy "Superwizjera" był opłaconą inscenizacją. "Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem" - podkreśla TVN.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

8 listopada portal wPolityce.pl napisał o kulisach śledztwa związanego z wyemitowanym w styczniu przez "Superwizjer" TVN materiałem ukazującym "obchody urodzin Adolfa Hitlera". Z zeznań organizatora "urodzin" Mateusza S., do których dotarł portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł.

Zleceniodawcy mieli mieć jednak jeden warunek, by na "urodziny" zaprosić Annę Sokołowską - według portalu to w rzeczywistości dziennikarka "Superwizjera" i współautorka reportażu Anna Sobolewska. Podobne zarzuty sformułował też tygodnik "Sieci".

Urodziny Hitlera zamówione przez TVN? – pyta rzeczniczka PiS Beata Mazurek

"Portal internetowy wPolityce.pl oraz tygodnik "Sieci" opublikowały zarzuty skierowane w stronę autorów reportażu "Polscy neonaziści", w którym pokazana była uroczystość obchodów urodzin Adolfa Hitlera w lesie w okolicach Wodzisława Śląskiego w 2017 roku. Odrzucamy wszelkie zarzuty zawarte w tych publikacjach, a w szczególności ten, że telewizja TVN zapłaciła osobom trzecim za zorganizowanie tego wydarzenia" - czytamy w środowym oświadczeniu TVN.

"Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem. Publikacja tej fałszywej informacji jest zniesławiająca i narusza prawa osobiste dziennikarzy oraz prawa TVN, dlatego do sądu zostanie wniesiony odpowiedni pozew" - dodaje TVN.

20 stycznia tego roku dziennikarze "Superwizjera" TVN ujawnili wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych. Na nagraniach, które zostały zarejestrowane ukrytą kamerą, pokazano m.in. zorganizowane w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera.

TVN odpowiada w sprawie materiału o neonazistach

Materiał pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Po publikacji materiału prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa tej sprawie. Wszczęła je Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

W środę autorzy reportażu "Polscy neonaziści" - Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski - zostali laureatami tegorocznej edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD