Zamknij

Będzie skarga do Brukseli. Za polski smog

Redakcja
10.02.2017 23:02
Smog
fot. PAP

Organizacje ekologiczne zapowiedziały, że złożą skargę do Komisji Europejskiej. Dokument dotyczyć będzie zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Ekolodzy będą domagali się od unijnych urzędników interwencji oraz ukarania polskich władz za to, że nie podejmują skutecznej walki ze smogiem.

Pismo to jest wspólną inicjatywą Greenpeace, ClientEarth, Miasto Jest Nasze i Akcja Demokracja, które to organizacje zarzucają politykom wieloletnie i tragiczne w skutkach zaniedbania na polu walki z zanieczyszczeniem środowiska. 

Stężenia niezgodne z prawem

Stężenia benzo(a)pirenu są niezgodne z prawem niemal na całym obszarze Polski. Zamiast skutecznych działań, obserwujemy głównie jak władze krajowe i samorządowe przerzucają się odpowiedzialnością za rozwiązanie problemu – mówi mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, dodając, że motywacją to podjęcia tak zdecydowanych ruchów jest przede wszystkim troska o zdrowie i życie obywateli. 

- Niestety, oceniając projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, mamy wrażenie, że dla naszych władz węgiel nadal jest większą wartością niż zdrowie 38 mln Polaków – podkreśla Warso-Buchanan.

Apel do Brukseli

"Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Co roku z powodu smogu w naszym kraju przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób.Mamy dosyć bezczynności kolejnych rządów i stawianiu węgla ponad zdrowiem obywateli. Apelujemy do Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się problemem łamania przez Polskę unijnych norm jakości powietrza, szczególnie w zakresie przekroczeń norm rakotwórczego benzo(a)pirenu"  - czytamy na stronie Akcji Demokracji. 

- Tysiące podpisów poparcia pod naszym apelem będą wyraźnym sygnałem, że oczekujemy od Komisji, aby pilnie zajęła się kwestią skandalicznego stanu czystości powietrza w Polsce. To w końcu my – obywatele i obywatelki chorujemy i przedwcześnie umieramy z tego powodu – mówi Piotr Trzaskowski z Akcji Demokracji.

Inicjatorzy akcji podkreślają, że nie chodzi o to, aby ukarać polskie władze, ale żeby pobudzić je do działania. Petycję podpisało dotychczas ponad 5 tysięcy osób - dostępna jest pod tym adresem, razem z linkiem do jej pełnej treści. Podpisy pod nią zbierane będą przez następny tydzień.

RadioZET.pl/Akcja Demokracja/MP