Zamknij

Będzie więcej wojska na ulicach od 1 maja. "Nie publikujcie informacji i zdjęć"

28.04.2022 09:38

Od niedzieli 1 maja na drogach niemal całej Polski, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami – poinformowała w czwartek oficer prasowa Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz.

Będzie więcej wojska na ulicach Polski
fot. NewsLubuski/East News

Wojsko Polskie będzie częściej widywane na drogach w całej Polsce. Wzmożony ruch pojazdów polskiej armii związany będzie, jak czytamy, z ćwiczeniami.

Chodzi o "przetrenowanie przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z państwami gospodarzami".

Więcej wojska na drogach w Polsce. Już od niedzieli 1 maja

Zgodnie w komunikatem WP "w ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych".

Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu. "Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu" - zaznaczyła ppłk Magdalena Busz.

Kolumny pojazdów wojskowych będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Wojsko zwróciło się z apelem, aby chronić dane dotyczące przejazdów kolumn wojskowych.

"Nie publikujcie informacji i zdjęć"

"Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" – zaznaczyła oficer prasowa.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP