Zamknij

Będzie zmiana ordynacji wyborczej? "Kaczyński ma już szczegółowe wyliczenia"

PAP
11.08.2022 07:25

Trwają zaawansowane analizy skutków zwiększenia liczby okręgów sejmowych z 41 do 100. Decyzje mogą zapaść w najbliższych tygodniach - donosi czwartkowy Dziennik Gazeta Prawna.

Jarosłąw Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Spodziewam się rozstrzygnięcia najpóźniej we wrześniu" – miał powiedzieć Dziennikowi Gazecie Prawnej ważny polityk PiS.

Według dziennika partia Jarosława Kaczyńskiego ma już szczegółowe wyliczenia zrobione na podstawie wyników wyborów prezydenckich z 2020 r. oraz parlamentarnych z 2019 r.

Jak napisano w DGP, plan zakłada, że w każdym ze 100 okręgów do zdobycia byłoby od 3 do 8 mandatów, a celem zmian jest podniesienie tzw. realnego progu wyborczego (czyli wysokości poparcia, jakie trzeba byłoby uzyskać w okręgu, by objąć mandat).

Andrzej Duda zawetuje ustawę?

"PiS liczy na to, że zmiany w ordynacji zapewnią mu przewagę mandatową nad opozycją i wymuszą jej konsolidację pod przywództwem Donalda Tuska" - twierdzi gazeta.

Zdaniem publicystów DGP, takiej nowelizacji przeciwna może być Solidarna Polska oraz prezydent Andrzej Duda, który już raz zawetował nowelizację ordynacji.

RadioZET.pl/PAP