Zamknij

13-latek wyjął z ust hostię, zatrzymali go księża. Śledztwo zakończone, ale…

04.01.2020 16:25
Hostia śledztwo
fot. Ania Freindorf/REPORTER

Prokuratura w Bełchatowie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie księży, którzy przetrzymali 13-latka po tym, jak wypluł hostię, przyjmowaną podczas komunii świętej. Księża zatrzymali nastolatka, wezwano też policję. Sprawą zajął się nawet prokurator, po zawiadomieniu Ośrodka Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło pod koniec października 2019 roku w  jednym z kościołów w Bełchatowie. 13-latek wypluł przyjętą chwilę wcześniej hostię. Księża przetrzymali go po mszy świętej, aż do czasu przyjazdu policji. Mówili, że doszło do „profanacji”, ale i złamania świeckiego prawa – obrazy uczuć religijnych. W obronie duchownych wstawiali się później niektórzy z parafian.

Chłopiec nie poniósł konsekwencji, te jednak wisiały nad księżmi. Zdaniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych bezprawnie przetrzymywali oni nastolatka do czasu przyjazdu policji. 

Zobacz także

Jak czytamy na profilu Ośrodka na Facebooku, który zaangażował się w sprawę jako strona, prokurator Wojciech Gusta postanowił odmówić wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Sam OMZKiR potępia takie postanowienie.

Księża uwięzili dziecko i zmuszali je do połknięcia opłatka – prokuratura nie widzi w tym nic złego

OMZRiK na Facebooku

Ośrodek zawiadomił śledczych o możliwości popełnienia przestępstwa przez księży – chodziło o bezprawne przetrzymywanie nastolatka do czasu przyjazdu policji.

Zobacz także

Zdaniem śledczych nie ma nic złego w bezprawnym pozbawieniu wolności dziecka przez kilku mężczyzn którzy je przesłuchiwali, doprowadzili do płaczu, zamknęli w małym pomieszczeniu, a następnie wezwali policję by ta również zastraszała dziecko

komentuje Ośrodek, na Facebooku

Sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. Chłopiec może czuć się bezpiecznie, ale pracownicy Ośrodka złożyli zażalenie na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa ws. księży.

Teraz nad sprawą pochyli się sędzia, który rozstrzygnie czy organy ścigania powinny uruchomić śledztwo w sprawie księży lub policjantów, którzy przetrzymywali dziecko wbrew jego woli – przekazał OMZRiK na Facebooku.

RadioZET.pl/OMZRIK-Facebook