Zamknij

Protest Greenpeace. Aktywiści wspięli się na 180-metrowy komin elektrowni w Bełchatowie

Redakcja
27.11.2018 10:47
Protest Greenpeace. Aktywiści wspięli się na 180-metrowy komin elektrowni w Bełchatowie
fot. TT:

Grupa dziewięciu działaczy Greenpeace wspięła się we wtorek na liczącą 180 metrów chłodnię kominową elektrowni Bełchatów. W ten sposób – jak twierdzą – chcą zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. Nie wykluczają, że akcja może potrwać kilka dni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wyjaśniają działacze Greenpeace, w przededniu szczytu klimatycznego COP24, który już w niedzielę rozpocznie się w Katowicach, domagają się od liderów politycznych „odejścia od węgla i sprawiedliwej transformacji energetycznej”.

Zobacz także

Przypominają m.in., że opublikowany w październiku tego roku specjalny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu stwierdza, że „aby uchronić świat przed katastrofą klimatyczną, trzeba powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza”.

Zdaniem szefa kampanii Greenpeace na rzecz klimatu, Pawła Szypulskiego, projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. ignoruje zagrożenia i wyzwania wynikające z kryzysu klimatycznego; zakłada m.in., że w 2030 r. „wciąż 60 proc. energii elektrycznej produkowane będzie w Polsce z węgla”.

Zobacz także

W rozmowie z PAP Szypulski powiedział, że akcja może potrwać dłużej niż jeden dzień. Decyzja w tej sprawie ma być podejmowana na bieżąco. W wydarzeniu biorą udział osoby z Polski, Austrii, Chorwacji, Indonezji, Niemiec, Szwajcarii i Węgier.

Rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Aleksandra Apanasionek zapewniła, że sytuacja nie ma wpływu na pracę elektrowni.

RadioZET.pl/PAP/BM