Zamknij

Belgia zafunduje Polkom aborcję. "Jesteśmy wdzięczne i wzruszone"

30.06.2022 16:55
Aborcja
fot. Jan Bielecki/East News

Belgia zapowiedziała wsparcie finansowe dla kobiet, które muszą wyjechać z Polski, aby uzyskać dostęp do aborcji - poinformował Aborcyjny Dream Team. To już drugi raz, gdy rząd w Brukseli przekaże środki pieniężne na pomoc dla Polek. 

30 czerwca 2022 belgijska Sekretarz Stanu ds. Równości Płci Sarah Schlitz ogłosiła, że rząd w Brukseli przekaże 20 tysięcy euro na Aborcję Bez Granic, aby wesprzeć osoby, które nie mają dostępu do aborcji w Polsce. Informacja ta została przekazana osobiście działaczce Justynie Wydrzyńskiej, oskarżonej o pomoc w procedurze przerwania ciąży. 

Przypomnijmy, że Wydrzyńskiej grożą trzy lata więzienia za to, że wysłała swoje tabletki aborcyjne kobiecie będącej w przemocowej relacji. Justyna i Ania zostały nakryte przez męża Ani, który kontrolował jej telefon oraz pocztę mailową. Mężczyzna wezwał policję. 14 lipca w Warszawie odbędzie się druga rozprawa sądowa w tej sprawie. 

Aborcja w Polsce. Rząd Belgii po raz kolejny wspiera Polki

Podczas spotkania z Wydrzyńską oraz Kingą Jelińską i Natalią Broniarczyk - działaczkami Aborcyjnego Dream Teamu i Aborcji Bez Granic - Schlitz podkreśliła, że dostęp do aborcji jest kwestią ochrony zdrowia, której "Polska nie chce zapewniać, a odpowiedzialność za zapewnienie jej przenosi na inne państwa".

Rząd Belgii uważa, że państwo polskie nie chroni zdrowia swych obywatelek. Informacja o finansowaniu aborcji przez belgijski rząd pojawia się kilka dni po tym, jak w Sejmie został odrzucony obywatelski projekt ws. liberalizacji prawa do przerywania ciąży, mimo iż 66% proc. badanych popiera to prawo.

Dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każde demokratyczne państwo. Pozwala kobietom swobodnie rozporządzać swoim ciałem, aby chronić ich zdrowie i nie być zmuszanym do rezygnowania ze swoich możliwości. Biorąc pod uwagę wzrost liczby ruchów antyaborcyjnych, antyrównościowych, antykobiecych, konieczne jest również konkretyzowanie tych praw na poziomie belgijskim i praca nad tym na poziomie europejskim, aby zbudować równość w Europie

Sarah Schilz

Schilz dodała, że jej rodacy wspierają działalność polskich organizacji pro-choice, które zmuszone są "zastąpić rolę państwa polskiego". W komunikacie ADT podkreślono, że belgijski rząd już po raz drugi pomaga Polkom. W 2021 Schlitz i minister Frank Vandenbroucke przekazali 10 tys. euro na zabiegi aborcji dla Polek, których nie stać na wyjazd za granicę na aborcję.

Aborcja
fot. Sarah Schlitz i Justyna Wydrzyńska/ Aborcyjny Dream Team

- Jesteśmy wdzięczne i wzruszone, bo to realna pomoc, której bardzo potrzebują osoby zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży szczególnie dotknięte wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku - podkreśliła z kolei wspomniana wyżej Wydrzyńska. 

- Liczba osób potrzebujących naszej pomocy w organizacji aborcji potroiła się, a wsparcie od polskiego rządu jest żadne, dlatego jesteśmy wdzięczne za wsparcie udzielone przez rząd Belgii i mamy nadzieję, że inne kraje wezmą z niej przykład. Polscy politycy też powinni wziąć przykład z Belgii, ale póki co wolą udawać, że aborcji w Polsce nie ma, a osoby takie jak ja stawiać przed sądem - przyznała aktywistka.

Jeśli jesteś w Polsce i potrzebujesz aborcji możesz zadzwonić na numer Aborcji Bez Granic +48 22 29 22 597 albo napisać administracja@maszwybor.net lub wejść na stronę aborcjabezgranic.pl.

RadioZET.pl/Aborcyjny Dream Team

C