Zamknij

15-latek wybrał się w góry na rowerze. Utknął w trzymetrowych zaspach

Redakcja
13.01.2019 14:44
15-latek wybrał się w góry na rowerze. Utknął w trzymetrowych zaspach
fot. PAP

15-latka, który mimo zimowej aury wybrał się na rowerze w góry, sprowadzili do doliny ratownicy GOPR. Chłopak utknął w śniegu w rejonie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Dzięki goprowcom młodzieniec bezpiecznie wrócił do domu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Warunki były ekstremalne. Tam leży półtora metra śniegu, a zaspy sięgają miejscami trzech metrów. Zgłoszenie napłynęło w sobotę po południu. Na pomoc wyruszyło dwóch ratowników. Nawet oni mieli problem z dotarciem do poszukiwanego, choć poruszali się na skuterze śnieżnym. Rowerzysta został zwieziony do doliny, gdzie czekali już rodzice – powiedział Pudełko.

Jak dodał, chłopak, który jeździł na rowerze górskim, był ubrany odpowiednio do zimowej pogody. - Najwyraźniej nie docenił jednak warunków, które panują w Beskidach – powiedział goprowiec.

Dodał, że ratownikom bardzo pomogła aplikacja "Ratunek", którą rowerzysta zainstalował w swoim telefonie. Dzięki niej otrzymali jego dokładną lokalizację.

Zobacz także

W Beskidach na szlakach turystycznych panują bardzo trudne warunki. Na Babiej Górze obowiązuje wysoki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych i miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu.

Trzeci stopień oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Poruszanie się w takich warunkach po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia. Należy unikać stromych stoków.

RadioZET.pl/PAP/DG