Trudne warunki turystyczne. GOPR ostrzega przed lawinami

Redakcja
29.12.2017 09:56
Trudne warunki turystyczne. GOPR ostrzega przed lawinami
fot. RAFAL MIELNIK / AGENCJA GAZETA

Do drugiego stopnia podnieśli w piątek zagrożenie lawinowe ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na północnych stokach Babiej Góry. Nocą spadło tam ok. 20 cm śniegu – poinformowali goprowcy. Obecnie w partiach szczytowych góry pokrywa śniegu sięga ok. 100 cm.

Zagłosuj

Czy spędzisz sylwestra w górach?

Liczba głosów:

Warunki turystyczne na beskidzkich szlakach są bardzo trudne.

"Zagrożenie występuje głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu z poprzednich i nocnych opadów, zwłaszcza w miejscach, w których operuje wiatr. Na znacznej części obszaru pokrywę stabilizuje wystająca roślinność" – głosi komunikat lawinowy GOPR.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał najniższy, pierwszy stopień.

Zobacz także

W rejonie Babiej Góry w piątek rano było mroźnie. Termometry przy schronisku na Markowych Szczawinach (1180 m npm) pokazywały minus 5 stopni Celsjusza. Powyżej górnej granicy lasu temperatura wynosiła minus 7 st. C.

W masywie Babiej Góry zamknięty jest szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Drugi stopień oznacza, że występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach. Wywołanie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego zejścia dużych lawin. Należy zachowywać dużą ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

RadioZET.pl/PAP/DG