Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bezdomny otrzymał 10 tys. euro przelewem. Prokurator oskarżył go o... paserstwo

04.05.2018 11:22
xxx wiadomosci

Leszek J., bezdomny z Krakowa, otrzymał 9 tys. 987 euro (ok. 42 tys. złotych) przelewem na swoje konto. Mężczyzna nie wiedział nawet o tym, a po pewnym czasie prokurator oskarżył go o nieumyślne paserstwo, za co groziło mu do 2 lat więzienia.

Bezdomny z psem fot. Shutterstock

Reporterzy Polsat News dotarli do Leszka J., który w 2012 roku otrzymał na swoje konto bankowe przelew z Holandii na znaczną kwotę. Mężczyzna nawet nie używał swojej karty, a konto miał założone tylko po to, aby móc pobierać pieniądze z MOPS-u. — W kwietniu 2012 roku założył konto w oddziale ING Banku Śląskiego, by otrzymywać zasiłek stały w wysokości 444 zł — czytamy. Leszek J. pieniądze pobierał jednak bezpośrednio w filii MOPS-u, nie korzystając z usług bankowych.

Przelew z Holandii

Firma z Holandii, od której wyszedł omyłkowy przelew, zgłosiła się do polskiego banku i po kilku miesiącach pieniądze wróciły do właściciela. Sytuacja ta zainteresowała jednak polskich śledczych, którzy oskarżyli Leszka J. o nieumyślne paserstwo. Zgodnie z prawem grozi za to do 2 lat więzienia.

„Nieumyślne paserstwo”

Finalnie, 17 stycznia 2017 roku sąd umorzył postępowanie, stwierdzając, że nie ma dowodów na nieumyślne paserstwo, jak i pranie brudnych pieniędzy. Leszek J. przez cały czas zeznawał, że o niczym nie wiedział.

RadioZET.pl/Polsat News/strz

Oceń