Zamknij

Wyjeżdżasz za granicę? Skorzystaj z aplikacji iPolak [WIDEO]

Redakcja
30.06.2017 11:31
Wyjeżdżasz za granicę? Skorzystaj z aplikacji iPolak [WIDEO]
fot. Pixabay

Ponad dwa tysiące osób miesięcznie rejestruje swoją zagraniczną podróż w elektronicznym systemie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W wakacje liczba ta wzrośnie do pięciu tysięcy. Dzięki takim zgłoszeniom w razie zamachu lub innego zagrożenia polscy konsulowie wiedzą, ilu Polaków jest w konkretnym miejscu i łatwiej mogą im pomóc.

W sytuacjach kryzysowych wszyscy, którzy zarejestrowali wyjazd, szybko dostaną niezbędne informacje od konsula, np. dotyczące ewakuacji z zagrożonego rejonu. Konsul w razie potrzeby może też skontaktować się indywidualnie z osobą potrzebującą pomocy mailem czy smsem. To wymaga rejestracji podróży w systemie Odyseusz, ale najwygodniej jest ściągnąć na telefon aplikację iPolak.

Zobacz także

Po wyborze kraju, do którego się wybieramy, dostajemy komplet użytecznych informacji i namiarów, a z pozycji aplikacji możemy też zgłosić wyjazd w Odyseuszu. Reporter Radia ZET przetestował dziś aplikację. Niestety nie jest doskonała, występują w niej błędy, ale u użytkowników i tak ma przyzwoitą ocenę cztery plus. Pobrano ją ponad 120 tysięcy razy. Dziennie korzysta z niej średnio około 750 użytkowników.

Zobacz także

W ostatnim czasie powiadomienia wysyłane przez MSZ dotyczyły wydarzeń w Wielkiej Brytanii, incydentu w Belgii, a także nowych ostrzeżeń dla podróżujących do Gwinei Bissau, Wybrzeża Kości Słoniowej i na Filipiny.

RadioZET.pl/mso/DG