Ruszyła akcja „Bezpieczny weekend”. Policyjne kontrole na drogach

14.08.2019 11:20
Bezpieczny weekend na drogach. Policja zapowiada kontrole
fot. Piotr Jedzura/ Reporter

– Rozpoczęła się kilkudniowa akcja policji pod hasłem „Bezpieczny weekend”, podczas której policjanci szczególną uwagę zwracają na prędkość – poinformował PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na drogi wyjechały m.in. nowe samochody z wideorejestratorami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja „Bezpieczny weekend” rozpoczęła się w środę o godz. 6 i potrwa do niedzieli, do godz. 22. W tym czasie każdego dnia na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów drogówki, a pierwszego i ostatniego dnia akcji policjantów ruchu drogowego ma być jeszcze więcej.

Zobacz także

Kierowcy na drogach mogą spotkać m.in. 31 nieoznakowanych BMW serii 3 Gran Turismo oraz 51 oznakowanych radiowozów BMW serii 3. Auta wyposażone są wideorejestratory i na co dzień wykorzystywane są w grupach SPEED. Na drogi wyjechały także samochody KIA Stinger oraz Mitsubishi EVO VII.

Zobacz także

Działania policji w ramach „Bezpiecznego weekendu” rozpoczęła prowadzona w porozumieniu z TISPOL (z ang. European Traffic Police Network), czyli Europejską Organizacją Policji Ruchu Drogowego, akcja „Prędkość”. Akcje prowadzone wspólnie z tą organizacją są prowadzone w jednym tygodniu w różnych krajach Unii Europejskiej. Akcja „Prędkość” zakończy się środę o godz. 22, ale większe siły policji pozostaną na drogach do niedzieli.

Będziemy prowadzić standardowe działania, czyli po pierwsze zwiększymy liczbę policjantów. Ponownie na drogi wyjedzie ponad 5 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego, a pierwszego i ostatniego dnia akcji prawdopodobnie będzie nas jeszcze więcej.

podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Policja zaznacza, że główną uwagę mundurowi będą zwracać na przekroczenia prędkości, a także będą prowadzić działania dotyczące upłynniania ruchu, szczególnie na wjazdach i wyjazdach w rejonie największych miast.

– Nie chodzi o to — jak wielokrotnie to podkreślamy — żeby komuś zrobić finansową krzywdę. Mówimy o tym, że będziemy na drogach, bo chcemy, żeby ludzie jeździli wolniej i nie dawali pretekstu do tego, żeby policjant wyjmował bloczek – zapewniał Kobryś. I zaznaczył, że prędkości, jakie rozwijają na drogach niektórzy kierowcy, „są piorunujące”.

Zobacz także

– Naprawdę nie czyhamy też na to, żeby komuś zatrzymywać prawo jazdy, ale kierowcy tak naprawdę często sami się o to proszą, bo w tym roku mamy permanentny wzrost zatrzymanych dokumentów w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Jest to wzrost na poziomie 57 proc. – zaznaczył Kobryś.

Wzrosła liczba pijanych kierowców

Z danych na dzień 12 sierpnia przekazanych przez KGP wynika, że policjanci zatrzymali 28,6 tys. kierowców, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km w obszarze zabudowanym. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku zatrzymano 18,2 tys. kierowców. „Ten wzrost jest naprawdę ogromny” – ocenia policja.

Zobacz także

Wzrosła także liczba kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Liczba ta w tym roku sięgnęła prawie 69 tys. „Wzrost ten niepokoi, tym bardziej że od dawna w tym zakresie nie był notowany” – zaznacza podinsp. Radosław Kobryś.

Policja zachęca, by podczas wyjazdów na długi sierpniowy weekend kierowcy używali nawigacji GPS, która rozpoznaje utrudnienia w ruchu drogowym, co pozwoli na ominięcie korków i zaoszczędzenie sobie sytuacji stresowych, które – jak przypomina policja – również mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

RadioZET.pl/PAP