Zamknij

Białystok: Koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie IS

Redakcja
14.06.2018 12:45
Czeczeni
fot. PAP

Do 26 czerwca Sąd Apelacyjny w Białymstoku odroczył publikację wyroku w procesie odwoławczym czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. W pierwszej instancji zapadły trzy wyroki skazujące, ale nie za wspieranie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego.

Zakończył się proces apelacyjny, strony wygłosiły mowy końcowe. Prokuratura zaskarżyła wyrok wobec całej czwórki oskarżonych, chce jego uchylenia i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania białostockiemu sądowi okręgowemu, który w sierpniu 2017 roku trzem Czeczenom wymierzył kary po dwa lata i miesiąc więzienia, czwartego zaś uniewinnił. Obrońcy trzech skazanych chcą ich uniewinnienia.

Prokuratura zarzuca oskarżonym Czeczenom działalność prowadzoną od maja do października 2014 roku w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. gromadziła pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie. Oskarża ich też o organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się też wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.

W I instancji białostocki sąd okręgowy skazał trójkę z czwórki oskarżonych, jednak uznając ich za winnych wspierania działań nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego – prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji, „ukierunkowanego na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu”.

W ocenie sądu nie było dowodów, że oskarżonym chodziło o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego, ale również nie potwierdziła się linia obrony, jakoby chodziło o działalność niepodległościową Czeczenów, do tego niezwiązaną z Emiratem Kaukaskim.

RadioZET.pl/pap/maal