Zamknij

Białystok: Przez miasto przejdzie marsz przeciw propagandzie dewiacji

08.09.2020 17:41
Marsz Równości, kontrmanifestacja narodowców
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

„Marsz Normalności przeciw propagandzie dewiacji” – na takie wydarzenie wydał zgodę ratusz w Białymstoku. Wydarzenie przewidziano na sobotę 19 września. Organizacje walczące z dyskryminacją w życiu publicznych biją na alarm. Przypominają zamieszki z lokalnego Marszu Równości i przekonują: marsz środowisk narodowych ma stygmatyzować mniejszości seksualne.

Marsz Normalności uzyskał zgodę białostockiego urzędu miasta. Wydarzenie będzie koordynowane przez trzy organizacje, Obóz Narodowo Radykalny, skrajnych nacjonalistów (na Facebooku Autonomiczni Nacjonaliści Białystok) oraz prawicowa Patriotyczna Jagiellonia.

Zgodą na marsz zdziwieni są przedstawiciele organizacji piętnujących dyskryminację w życiu publicznym.

Marsz Normalności przeciw propagandzie dewiacji. Organizacje zaniepokojone decyzją miasta

Otwarta Rzeczpospolita apeluje do prezydenta miasta, Tadeusza Truskolaskiego, o cofnięcie zgody na marsz, tłumacząc, że wydarzenie zmieni się w manifest nienawiści, uderzający w mniejszości seksualne.

Zobacz także

Oczekujemy od Pana, tak jak od włodarzy innych polskich miast, realizacji Waszych kompetencji nadzorczych, co oznacza w tym wypadku nieudzielanie zezwoleń na takie wydarzenia, które najprawdopodobniej przerodzą się w seanse nienawiści wobec mniejszości, głównie mniejszości seksualnych

- przekazało stowarzyszenie.

I dodało, że środowiska organizujące „Marsz Normalności” zaciekle atakowały uczestników Marszu Równości, który przeszedł po Białymstoku w 2019 roku.

Taki sam scenariusz zdarzeń wieści Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Ma ono służyć publicznej stygmatyzacji osób homoseksualnych, tak by przestały się w Białymstoku i Polsce czuć bezpieczne. Cele działań to również celowe działanie polegające na zepsuciu reputacji miasta i pokazanie go jako miejsca, gdzie publicznie można stygmatyzować i prześladować gejów i lesbijki

- przekonuje OMZRiK na Facebooku.

RadioZET.pl/Facebook