Zamknij

12-latka urodziła dziecko. Policja szuka ojca

31.07.2019 11:59
12-latka urodziła dziecko. Policja szuka ojca
fot. Cari Griffith/Shutterstock

Policjanci z Bielska-Białej poszukują ojca niemowlęcia, które 23 lipca przyszło na świat w jednym ze szpitali. Dziecko urodziła 12-letnia dziewczynka.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

O sprawie pisaliśmy w piątek.

12-letnia dziewczynka w zaawansowanej ciąży trafiła do Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej 22 lipca, w poniedziałek. Lekarze przeprowadzili operację cesarskiego cięcia podczas porodu i na świat przyszedł chłopiec. Niemowlę urodziło się zdrowe. 12-latka i jej nowo narodzone dziecko zostali zabrani do domu przez matkę dziewczynki, która ma zająć się prawną opieką nad niemowlakiem.

Zobacz także

Policja szuka ojca noworodka

Obcowanie płciowe z dzieckiem poniżej 15. roku życia jest przestępstwem, za które grozi nawet do 12 lat więzienia. Prokuratura prowadzi w sprawie 12-latki śledztwo z urzędu. W przypadku dziewczynki śledczy badają wszelkie wątki. Trwają poszukiwania ojca nowo narodzonego dziecka. Policja również ustala, kto wiedział o ciąży 12-latki – osoby, które nie poinformowały o tym fakcie organów ściągania, również podlegają określonej karze. Jak tłumaczył w rozmowie z TVP3 rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, Jacek Boda, istnieją „dwie możliwości co do osoby sprawcy”.

Zobacz także

– Może to być dorosły, który podlega odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu karnego, albo nieletni, którego dotyczą przepisy o postępowaniu w sprawach nieletnich – mówił rzecznik.

Śledczy przesłuchają matkę dziewczynki

Kiedy 12-letnie dziecko trafiło pod opiekę lekarzy bielskiego szpitala, ci natychmiast powiadomili policję. Jak się okazało, o ciąży dziewczynki wiedział od czerwca bieżącego roku sąd rodzinny. Wymiar sprawiedliwości poinformował o tym fakcie kurator przydzielony rodzinie 12-latki. Jak relacjonowała w rozmowie z TVN24 Ilona Michalczyk z bielskiej komendy, policja prowadzi w tej sprawie czynności wspólnie z prokuraturą.

Zobacz także

– W najbliższym czasie przesłuchana zostanie matka dziewczynki – dodawała Michalczyk. Jak zaznaczyła, na dalszym etapie śledczy przesłuchają 12-latkę.

 

RadioZET.pl/TVN24/TVP3/wp.pl