Zamknij

Kobieta nie żyje, dziecko walczy o życie. Tragiczne zatrucie czadem

Redakcja
02.01.2019 09:47
Pogotowie Ratunkowe
fot. PAP

Śmiertelne zatrucie czadem w województwie śląskim. W domu jednorodzinnym zmarła kobieta. Jej roczne dziecko w ciężkim stanie trafiło do szpitala. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O sprawie pisze ''Dziennik Zachodni''. Do tragedii doszło w jednym z domów jednorodzinnych przy ulicy Wyzwolenia w Bielsku-Białej. We wtorek przed godziną 20 służby otrzymały zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla. 

U kobiety, która zatruła się czadem, stwierdzono zgon. Jej roczne dziecko walczy o życie w szpitalu. 

Co to jest tlenek węgla?

Głównymi przyczynami zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku czyszczenia, wad konstrukcyjnych lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi oraz zasłaniania kratek wentylacyjnych w naszych łazienkach i kuchniach. Do takich sytuacji dochodzi głównie po wymianie starych okien i drzwi na nowe.

Państwowa Straż Pożarna radzi, by w mieszkaniach instalować czujkę tlenku węgla na wysokości około 1,5 m, w określonej przez producenta odległości od pieca lub kuchenki, a jeśli mieszkanie jest większe, by montować urządzenia również w sypialni.

Zobacz także

Tlenek węgla jest silnie trującym, bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest lżejszy od powietrza, co sprawia, że łatwo się w nim miesza i rozprzestrzenia. Jakie są objawy zatrucia czadem? Dowiedz się więcej na zdrowie.radiozet.pl.

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/DG