Stado żubrów zablokowało drogę wojewódzką. Mogły stwarzać niebezpieczeństwo

Redakcja
21.12.2018 19:41
Stado żubrów zablokowało drogę wojewódzką. Mogły stwarzać niebezpieczeństwo
fot. Gerard/Reporter

Po drodze wojewódzkiej w Olchowcu w Bieszczadach w piątek wędrowało stado żubrów. Zwierzęta przemieszczały się wzdłuż lub przechodziły przez jezdnię. Mogły stwarzać niebezpieczeństwo dla podróżnych. O zdarzeniu poinformował portal www.korsosanockie.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek w rozmowie z PAP powiedział, że "widok żubrów w Bieszczadach nie powinien nikogo zaskakiwać". Zaapelował o ostrożność do kierowców, którzy podróżują drogami prowadzącymi przez lasy.

"Widok żubra w Bieszczadach nie powinien nikogo zaskakiwać. Aktualnie żyje ich tam przeszło pół tysiąca. Nierzadko można je spotkać np. w pobliżu dróg, na skraju lasu" - mówił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Zobacz także

Zaznaczył, że "w tym przypadku najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia z zimowym przemieszczaniem się tych zwierząt". "W zimie żubry z górnych partii Bieszczad w poszukiwaniu pożywienia wędrują w doliny. Tak też musiało być w Olchowcu. Żubry najprawdopodobniej schodziły z masywu Otrytu w cieplejsze okolice Jeziora Solińskiego" - wyjaśnił Marszałek.

Przypomniał, że "korzystając z dróg w lasach, nie tylko w Bieszczadach, zawsze jesteśmy narażeni na kontakt ze zwierzętami". "W każdej chwili mogą one pojawić się przed naszym samochodem i stworzyć zagrożenie. Dzieje się tak niezależnie od pory roku. Z tego zawsze musimy zdawać sobie sprawę, jadąc drogą prowadzącą przez las" - dodał leśnik.

Według tegorocznych szacunków krośnieńskiej RDLP w Bieszczadach na wolności żyje ponad 500 żubrów.

Pierwsze żubry sprowadzono tutaj w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Zobacz także

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską są prowadzone w odrębnej linii hodowlanej. W stanie dzikim żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

RadioZET.pl/PAP/Korsosanockie.pl/BM