Tysiące osób bez prądu, motocyklistę przygniotło drzewo. Bilans nawałnic

Joanna Zaremba
22.09.2018 09:45
Tysiące osób bez prądu, motocyklistę przygniotło drzewo. Bilans nawałnic
fot. Łukasz Solski/East News

Około 970 interwencji podjęła Straż Pożarna od piątku do soboty rano ze względu na front atmosferyczny, który przeszedł nad Polską. Osiem tysięcy odbiorców pozbawionych jest prądu. Jedna osoba została poszkodowana - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Strażacy od piątku do soboty, do godziny 6 rano, wyjeżdżali około 970 razy. Najwięcej, około 420 interwencji miało miejsce w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. wielkopolskim - blisko 180. Jak podał rzecznik PSP, większość akcji strażaków związana była z usuwaniem z dróg i szlaków kolejowych drzew połamanych i powalonych przez wiatr.

Motocyklista przygnieciony przez drzewo

Zgodnie ze stanem na godz. 6 bez prądu jest około 8 tys. odbiorców - najwięcej gospodarstw w województwach: podkarpackim (ok. 4,9 tys.), zachodniopomorskim (ok. 1,4 tys.), wielkopolskim (ok. 900), łódzkim (ok. 650) oraz kujawsko-pomorskim (ok. 90).

Powołując się na informacje Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Frątczak podkreślił, że w szczytowym okresie bez prądu pozostawało ok. 43 tys. odbiorców, w tym najwięcej w Łódzkiem - 26 tys., w Kujawsko-Pomorskiem - 8,5 tys. oraz w Wielkopolsce - 5 tys.

W związku z nawałnicami ranny został motocyklista przygnieciony przez powalone drzewo w miejscowości Dębczyno w powiecie białogardzkim (woj. zachodniopomorskie). Z kolei w Lęborku na Pomorzu powalone drzewo zerwało linię trakcyjną Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM)

RadioZET/PAP/JZ