Nie żyje bp Alojzy Orszulik. Miał 90 lat

Redakcja
21.02.2019 13:16
Nie żyje bp Alojzy Orszulik. Miał 90 lat
fot. Agnieszka K. Jurek/East News

W czwartek w wieku 90 lat zmarł biskup-senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - poinformował PAP rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. dr Piotr Karpiński.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Duchowny urodził się w 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach Śląskich koło Rybnika. Diecezją łowicką kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004, kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalną Caritas.

Biskup Orszulik był znany przede wszystkim jako znakomity negocjator, nie tylko podczas obrad Okrągłego Stołu, ale także podczas prac Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski, a później Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W latach 1990-1993 był delegatem Stolicy Apostolskiej do negocjacji z rządem polskim Konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Był też honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał Order Orła Białego. 

RadioZET.pl/PAP/MK