Dzwon Zygmunta na Wawelu będzie bił ku czci bp Pieronka

Redakcja
27.12.2018 23:29
Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Dzwon Zygmunta będzie bił w hołdzie
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W piątek w samo południe w Krakowie będzie bił dzwon Zygmunta w Katedrze na Wawelu, aby upamiętnić zmarłego biskupa Tadeusza Pieronka. Hierarchę wspominał również prezydent Andrzej Duda oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Znajdujący się w katedrze na Wawelu dzwon bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach.

Jak poinformowało biuro prasowe archidiecezji krakowskiej, trwają jeszcze ustalenia dotyczące terminu mszy św. w intencji zmarłego oraz terminu i przebiegu uroczystości pogrzebowych.

Zobacz także

Wspomnienia prezydenta i prymasa

Zmarłego biskupa wspomniał również prezydent Andrzej Duda.

– Znaliśmy się, mieliśmy w wielu sprawach różnicę zdań – przede wszystkim w kwestiach politycznych, bo ksiądz biskup nie wahał się w kwestiach politycznych również wypowiadać. Często różniliśmy się w poglądach, ale miałem zawsze szacunek do księdza biskupa – powiedział prezydent w rozmowie z PAP.

– Można powiedzieć: odszedł do domu Ojca, bo tak się mówi, kiedy odchodzi osoba duchowna. Na pewno jest to strata dla polskiego Kościoła – dodał Duda.

– Biskup Pieronek kojarzy się nam wszystkim z jego posługą dla Kościoła jako sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. I w tym sensie w jakiś szczególny sposób odnoszę to też do mojej posługi jako sekretarza Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił z kolei abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Zobacz także

Dodał, że nie udzielał mu jakoś bezpośrednio swoich rad w tym czasie, kiedy był sekretarzem Episkopatu Polski. „Nie konsultowałem z nim takich czy innych sytuacji, bo były to już inne czasy, inni ludzie i inne wyzwania, przed którymi musieliśmy stanąć” – zaznaczył prymas.

Zdaniem abp. Polaka trzeba przede wszystkim podkreślić „zaangażowanie biskupa Pieronka, jego bezpośredniość i trzeźwość w ocenie sytuacji, także sytuacji społecznej”. Z drugiej strony „miał głęboką miłość do Kościoła, wrażliwość na tych, którzy Kościół stanowią, na wszystkich wiernych”.

Bp Tadeusz Pieronek zmarł w czwartek w Krakowie w wieku 84 lat. W latach 1992-98 był biskupem pomocniczym sosnowieckim, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski 1993-1998 i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998-2004.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD